ABD Pasifik okyanusunda Asya'yı kuşatma tatbikatı düzenliyor

ABD Pasifik okyanusunda Asya'yı kuşatma tatbikatı düzenliyor
ABD Defender Europe tatbikatının ardından, Güney Çin Denizi ve Pasifik Okyanusu'nda tatbikatlar yürütüyor. Çin ise Rusya ile başlatacağı tatbikatla karşılık vermeye hazırlanıyor.

ABD, Asya'yı kuşatma denemelerine devam ediyor. İlkbaharda Rusya'ya karşı Avrupa'nın doğusunda yürüttüğü Defender Europe (Defender Yurovp) tatbikatının ardından ABD, bugünlerde de Çin'e karşı Defender Pacific tatbikatını yürütüyor.
Tatbikat, ABD'nin Pasifik'teki farklı üsleri üzerinden yürütülüyor. 11 Temmuz'dan bu yana tatbikatın en kapsamlı harekatı devam ediyor. Merkezinde ise Guam Adası var.
Ada, Hawaii'den sonra ABD Ordusu'nun Pasifik Okyanusu'ndaki en önemli üssüne sahip.
Tatbikat kapsamındaki Pacific Iron harekatı doğrultusunda bugünlerde Guam adasına çıkarma denemeleri yapılıyor. Kullanılan araçlar arasındaysa 10 F15E tipi avcı uçağını ile yaklaşık 25 adet F22 de bulunuyor. Tatbikatta ayrıca 17 bin asker de bulunuyor.
Tatbikat, ABD'nin Pasifikte son yıllarda yürüttüğü en geniş kapsamlı tatbikat olmasıyla göze çarpıyor. Eski ABD Başkanı Barack Obama'nın 2014'te başlattığı Pasifik Yolu projesi kapsamında yürütülen tatbikatın amacı, ABD'nin Pasifik ülkeleriyle dayanışmasını güçlendirmek.
Ancak tatbikata Japonya, Yeni Zelanda ile Güney Kore'nin de katılıyor olması, Washington'un Asya'ya karşı daha geniş bir ittifak oluşturma çabası olarak yorumlanıyor.
Tatbikat kapsamındaki Pacific Iron harekatı doğrultusunda bugünlerde Guam adasına çıkarma denemeleri yapılıyor. Tatbikata ABD'nin dışında İngiltere ve Kanada da katılırken,Almanya ve Hindistan'ın da gözlemci gönderdikleri açıklandı.

ÇİN VE RUSYA'DAN 10 BİN ASKERİN KATILIMI İLE TATBİKAT
ABD'nin tatbikatına karşı ise Rusya ile Çin'de Ağustos ayında tatbikat başlatacaklarını duyurdu.
Rusya Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre Etkileşim 2021 adıyla yürütülecek ortak tatbikata yaklaşık 10 bin askerin katılması bekleniyor.