ABD Temsilciler Meclisi İsrail'e 1 milyar dolarlık askeri yardım fonunu onayladı

ABD Temsilciler Meclisi İsrail'e 1 milyar dolarlık askeri yardım fonunu onayladı
ABD Temsilciler Meclisi'nde, Demokratların itirazlarının ardından ABD federal hükûmeti geçici bütçesi tasarısından çıkarılan ve İsrail'e 1 milyar dolarlık askeri yardım fonu öngöre tasarı, Temsilciler Meclisi'nde onaylandı.

Salı günü geçici bütçe görüşmelerinde tartışmalara neden olan ve bütçe tasarısından çıkarılan İsrail'in Demir Kubbe füze savunma sisteminin yenilenmesi için tahsis edilecek 1 milyar dolarlık askeri yardım fonu, Maryland Temsilcisi Demokrat Steny Hoyer tarafından ayrı bir tasarı olarak Temsilciler Meclisi'nin oylamasına sunuldu.

Tasarı, 9'a karşı 409 oyla kabul edilirken 2 temsilci 'çekimser' oy kullandı.

8 Demokrat tasarıya 'hayır' oyu verirken Cumhuriyetçiler arasında sadece bir temsilci 'hayır' oyu kullandı.

Demokratlar arasında sol eğilimiyle bilinen ve başından beri İsrail'e yardım tasarısına 'hayır' diyeceğini açıklayan New York Temsilcisi Demokrat Alexandria Ocasio-Cortez ise oylamaya katıldı fakat oyunu kullanmadı. Cortez 'hayır' oyu veremediği için ağlarken bazı temsilciler onu sakinleştirmeye çalıştı.

ABD Temsilciler Meclisi'nde 'mevcut' olarak tanımlanan bu oylama teamülü 'çekimser' oy ile aynı anlama geliyor.

Tasarının ilerleyen günlerde Senato gündemine de gelmesi ve oradaki oylamada da kabul edilmesi bekleniyor.

DEMİR KUBBE MÜHİMMATI İÇİN YARDIM 

Tasarı ile ilgili basın açıklamasında, İsrail'in özellikle mayısta Filistinli gruplar ile yaşadığı şiddetli çatışmalar sırasında kullanılan füze önleyici mühimmatın tedarik edilmesi için finansman sağlayacağı ifade ediliyor.

Açıklamada, "Tasarı, ABD ile İsrail arasındaki 2016 Mutabakat Muhtırası ile tutarlıdır ve ABD'yi, İsrail'in savaş dönemlerinden sonra Demir Kubbe'yi yenilemek için ek yardım sağlamayı ve saldırılara karşı kendini savunmaya devam etmesini taahhüt eder" ifadelerine yer verildi.