ABD'den PKK'ya 170 milyon dolarlık yeni destek

ABD'den PKK'ya 170 milyon dolarlık yeni destek
Pentagon, PKK’nın Suriye kolu PYD’nin ana omurgasını oluşturduğu SDG'ye 170 milyon dolarlık yardım sağlayacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD’deki Birleşmiş Milletler (BM) toplantısı dönüşü gazetecilere yaptığı açıklamada, ABD ile ilişkiler konusunda "Sağlıklı bir süreç işlemiyor. Şu andaki gidiş pek hayra alamet değil” açıklamasını yaptı. Erdoğan’ın ABD yönetimini eleştirdiği konuların başında dan terör örgütü PKK’ya yapılan yardımlar vardı.

ABD MUSLUKLARI AÇTI, PKK’YA 170 MİLYON DOLARLIK YARDIM

Erdoğan’ın eleştirilerinin üzerinden 24 saat geçmeden ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'un, terör örgütü PKK’nın Suriye kolu PYD’nin ana omurgasını oluşturduğu Demokratik Suriye Güçleri’ne (SDG) 170 milyon dolarlık yardım sağlayacağı ortaya çıktı. ABD Kongresi'nin yardım bütçesini bugün onaylaması bekleniyor.

Barzani’ye yakın Rudaw’da yer alan habere göre; Washington’da temaslarda bulunun Demokratik Suriye Meclisi Yürütme Kurulu Başkanı İlham Ahmed liderliğindeki heyetin para yardımı için de görüşmelerde bulunduğu ve Pentagon’un 170 milyon dolarlık bir paketi önerildiği bildiriliyor.

DSG’ye ayrılan 170 milyon dolar DSG'nin askeri yeteneklerini geliştirmede kullanılacak. Söz konusu para, Pentagon'un bugün Kongre tarafından onaylanması beklenen 2022 bütçesinin bir parçası.