Afganistan’da 47 kişinin öldüğü cami saldırısını IŞİD üstlendi

Afganistan’da 47 kişinin öldüğü cami saldırısını IŞİD üstlendi
IŞİD, Afganistan’ın Kandahar vilayetinde Şii topluluğuna ait Fatımiyye Camisi'ne düzenlenen saldırıyı üstlendiğini açıkladı.

Örgütün sosyal medya kanallarında yayınlanan açıklamada, saldırının iki intihar bombacısı aracılığıyla düzenlendiği belirtilerek, bu kişilerin isimleri paylaşıldı.

Yerel yetkililer, Fatimiyye Camisi'ne düzenlene saldırıda 47 kişinin öldüğünü, çok sayıda kişinin yaralandığını açıklamıştı.

Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid, Twitter'dan yaptığı paylaşımda, saldırıyı kınayarak faillerin bir an önce bulunması için güvenlik güçlerine talimat verildiğini belirtmişti.

Ülkenin kuzeyindeki Kunduz vilayetindeki bir camiye de 8 Ekim'de bombalı saldırı düzenlenmiş, 46 kişi hayatını kaybetmişti.

Kunduz'daki saldırıyı da IŞİD üstlenmişti.

RUS DIŞİŞLERİ: MEZHEP ÇATIŞMASINI KIŞKIRTIYORLAR

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, bu saldırının, Afganistan’da Taliban iktidara geldikten sonra Şiileri hedef alan ilk eylem olmadığına işaret ederek, “Bu tür eylemleri düzenleyenlerin, mezhep çatışmasını kışkırtmayı ve iç savaşı çıkarmayı amaçladığı açık” ifadesini kullandı.
Saldırı düzenleyenlerin belirlenerek ağır ceza almasını umduklarını dile getiren Zaharova, saldırıda ölenlerin ailelerine ve yakınlarına başsağlığı ve yaralananlara acil şifalar dileyerek, “Afgan yönetimini, ülke genelinde güvenliği sağlamak için ek önlemler almaya çağırıyoruz” diye ekledi.