Alman kanalına göre, Suriyelilerin Suriye’ye dönmesi ‘demografi değişir’miş

Alman kanalına göre, Suriyelilerin Suriye’ye dönmesi ‘demografi değişir’miş
Hükümet, toplumun sığınmacı ve kaçaklara tepkisinin artması sebebiyle 1 milyon Suriyeliyi, Suriye'nin içindeki 'kantonlara' yerleştirme planını açıklamıştı. Sonrasında Erdoğan göndermeyeceğiz dese de plan tartışılmaya devam ediyor. Suriye hükümeti, bunun toprak bütünlüklerine saldırı olduğu gerekçesiyle karşı çıkarken, Alman basını ise bölgede demografik yapının değişeceğini savunuyor.

Ülkemizde DW Türkçe adı altında yayın yapan Almanya'nın devlet destekli medya kuruluşu Deutsche Welle (DW), Türkiye'deki sığınmacı ve kaçakların gönderilmesine karşı yayınlar yapıyor. DW, Nevşin Mengü gibi sığınmacı severleri de bünyesinde bulunduruyor.

DW, Tükiye'de resmi verilere göre 4 milyona yaklaşan Suriyeli sayısını görmezden gelerek, hükümetin Suriye topraklarına 1 milyon Suriyeliyi gönderme planının bölgede demografik yapıyı bozacağını iddia ediyor.

Suriye’nin kuzeyinde demografik yapının bozulmasına ve Arap kentlerinin bile PKK/YPG kontrolüne geçmesine değinmeyen DW, sığınmacıların yerleştirilmesi planlanan bölgenin “Kürtlerin yoğun yaşadığı coğrafya” olarak tanımladı.

Alman Friedrich Ebert Vakfı’nın Suriye konusundaki uzmanlarından Salam Said, DW'ye konuşurken, 1 milyon Suriyeli Arap sığınmacı Suriye'nin kuzeyine yerleştirilirse, bunun o bölgede yaşayan Kürtlere büyük darbe olacağını söyledi. Said " “Böyle bir adım o bölgedeki demografik yapıyı genel olarak Kürtlerin aleyhine çevirebilir.” iddiasında bulunuyor.

DW’nin haberinin devamında Suriye hükümeti ve Cumhurbaşkanı Beşar Esad hedef alınıyor. Haberde “düzenlenen protestoların başlamasından bu yana Şam’ın milyonlarca Suriyeliyi kendi ülkesinde veya dışarda sığınmacı haline getirdiğini de hatırlatıyor” ifadeleri yer alıyor.

DW’nin haberinde, Suriyeli sığınmacılar ise Türkiye’de baskı gördüklerini ancak Şam yönetiminin kentlerini bombaladığı için gitmek istemediklerini söylüyor.