BAE'deki ilk maymun çiçeği vakası Batı Afrika'dan geldi

BAE'deki ilk maymun çiçeği vakası Batı Afrika'dan geldi
Birleşik Arap Emirlikleri'nde (BAE) ilk maymun çiçeği vakası tespit edildi.

Batı Afrika'dan Birleşik Arap Emirlikleri'ne gelen 29 yaşındaki bir kadında maymun çiçeği virüsü tespit edildi. BAE'de tespit edilen ilk vaka olan kadına, gerekli tıbbi müdahaleler yapıldığı kaydedildi.

Halen araştırılmakta olan birkaç düzine şüpheli vakata ek olarak dünya çapında yaklaşık 100 onaylanmış maymun çiçeği vakası kayıtlara geçti. Bugüne kadar herhangi bir can kaybı bulunmamakta.

HASTALIĞA KARŞI AŞI VE KARANTİNA ÖNERİYORLAR

Avrupa Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, tüm şüpheli vakaların izole edilmesini ve yüksek riskli olan temaslılara çiçke hastalığı aşısı yapılmasını öneriyor. İngiltere ise yüksek riskli temaslılara çiçek hastalığı aşısı sunarken, enfekte olma riski taşıyan herkesin iyileşene kadar karantinaya girmesini istiyor.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) yaptığı açıklamada “Durum gelişiyor ve DSÖ, endemik olmayan ülkelerde sürveyans genişledikçe daha fazla maymun çiçeği vakası tespit edilmesini bekliyor” dedi.

DSÖ'nün tahminine göre, Afrika ülkesinde her yıl yaklaşık bir düzine olarak binlerce maymun çiçeği vakası oluyor. Vakaların çoğu yılda yaklaşık 6 bin ile Kongo'da ve yılda yaklaşık 3 bin ile Nijerya'da tespit ediliyor.