Bahçeli'den CHP ve İYİ Parti'ye HDP tepkisi

Bahçeli'den CHP ve İYİ Parti'ye HDP tepkisi
CHP lideri Kılıçdaroğlu ve İYİ Partili Musavat Dervişoğlu'nun "HDP meşrudur" yorumlarına MHP Genel Başkanı Bahçeli'den çok sert tepki geldi. Bahçeli, "HDP'yi meşru organ görmek demek, PKK'yı muhatap almak demektir. HDP, meşru bir organ değil, terör örgütü PKK'nın mazbata almış maskeli halidir" ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Kürt sorununun çözümü konusunda Hdp'yi adres göstermesinden sonra, İyi Parti'den destek verilmişti. İYİ Parti Grup Başkanvekili Musavat Dervişoğlu, "HDP'li TBMM Başkanvekili oturumları yönetiyor ve hepimiz de onun yönetimine katılıyor muyuz? Bu meşru mu, gayrı-meşru mu tartışmasına en iyi cevaptır" şeklinde ifade etmişti.

"HDP MEŞRU BİR ORGAN DEĞİL"

Bu yorumdan sonra, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, konuya ilişkin çok sert bir yazılı açıklama yaptı. Bahçeli, "Kılıçdaroğlu, olmayan bir sorunu varmış gibi sunarak HDP'yle sürdürdüğü yasak ilişkiyi ve ahlaksız ortaklığı resmileştirme, kaldı ki meşrulaştırma arayışına girmiştir. HDP'yi meşru organ görmek demek, PKK'yı muhatap almak demektir. HDP, meşru bir organ değil, terör örgütü PKK'nın mazbata almış maskeli halidir" ifadesini kullandı.

CHP'Lİ ÇEVİKÖZ'E TEPKİ

Bahçeli 'Mavi Vatan' açıklamarı ile tepki çeken Ünal Çeviköz'ü de eleştirdi: "Sevr Anlaşmasını imzalayanlardan birisi olan Reşat Halis'in bugünkü temsilcisi, bu zaman ki ismi CHP'li Ünal Çeviköz'dür. CHP, Türkiye'nin egemenlik haklarını, tarih çıkarlarını sömürgecilerin bakış açısıyla ele alan bir çarpıklığın, bir hezeyanın pençesindedir. Türkiye'yi yayılmacılıkla suçlayan, dış politikayı agresif ve askeri olarak mimleyen işbirlikçi bir şahsın TBMM'de nasıl görev yaptığı öncelikle CHP'nin sorunu, milletimizin de ana sorusudur. Damarlarında haçlı kanı dolaşan bu başdanışmanı vatansever ve milletsever CHP'lilerin vicdanına havale etmek de bizim için başlıca sorumluluktur. CHP'ye nüfuz etmiş vatansızlara bu aziz vatanı dar etmek cumhurun namus ve haysiyet meselesidir. Nitekim bu meselenin halli Türkiye'nin ve Türk milletinin var oluş yok oluş mücadelesinin canevi, kilit taşıdır.''