BOTAŞ, bazı tesislerin gaz tüketimini sınırladı

BOTAŞ, bazı tesislerin gaz tüketimini sınırladı
BOTAŞ, yüksek miktarda gaz çeken bazı sanayi kuruluşlarına gönderdiği yazıda gaz tedarikindeki kesintilere bağlı olarak günlük çekiş miktarının sınırlandığını duyurdu.

Boru Hatları İle Petrol Taşıma Anonim Şirketi (BOTAŞ) yüksek miktarda gaz çeken bazı sanayi kuruluşlarına gönderdiği yazıda gaz tedarikindeki kesintilere bağlı olarak günlük çekiş miktarına sınır koydu.

Yazıda, Kademe 1 hesabı dışındaki hesaplamalarda yer alan hesaplamadaki aylık tuketim miktarının 1 güne karşılık gelen miktarın yüzde 60'ı kadar gaz çekme talimatı gerçekleşti.

BOTAŞ yazısında kısıtlama kararının gerekçesi kış nedeniyle talebin artması ile yurt dışı tedarikçilerin kesintileri olduğu belirtildi. Yazıda talimata uyulmaması durumunda, sozleşmelere göre ceza uygulanacağı ifade edildi.

Dünya'dan Mehmet Kaya'nın haberine göre BOTAŞ, yazıda kısıtlamanin süresine ilişkin bir açıklamaya değinmedi.

BOTAŞ ESKİ YÖNETİCİSİ AKTÜRK: GEÇMİŞTE DE OLDU, ARZ-TALEP DENGELENİYOR

BOTAŞ Eski Yöneticisi ve sektör uzmanı Ali Arif Aktürk, yaptığı değerlendirmede günlük doğalgaz talebinin 290 milyon metreküplere ulaştığını ve İran’ın da iç talebi karşılamak için Türkiye’ye gazı sınırlamasının mücbir sebep doğurduğunu sözlerine ekledi.

Kişisel tahmininin İran kaynaklı sorunun 1 hafta kadar sürebileceği yönünde olduğunu belirten Aktürk, BOTAŞ’ın geçmişte olduğu gibi elektrikten başlayarak konut talebini karşılamasının sözkonusu olduğuna dikkat çekti. Aktürk, “Sözleşme gereği yazılı olarak bildirim yapılıyor. Uygulama bu şekilde gerçekleşiyor” şeklinde konuştu.

Aktürk, Türkiye’nin doğusundaki sistemin sağlıklı çalışması için İran’dan gelen hattın teknik yönden önemli olduğunu belirterek, talebin bu miktarda olması ve İran’dan gelen gazın azalması-kesilmesinin tüketim azaltılarak dengelenmesinin normal olduğunu aktardı.