CKD'den istifalar sürüyor; Güzelbahçe'de üyeler istifa edip şubeyi fesih etti

CKD'den istifalar sürüyor; Güzelbahçe'de üyeler istifa edip şubeyi fesih etti
Cumhuriyet Kadınları Derneği’nde(CKD) istifa yağmuru sürüyor. Genel Merkez yönetimiyle fikir ayrılığına düşen CKD Güzelbahçe Şubesi fesih ve topluca istifa kararı aldı.

Cumhuriyet Kadınları Derneği’nde (CKD) istifalar sürüyor. CKD'nin en önemli ve güçlü şubelerinden biri olan İzmir Güzelbahçe Şubesi fesih ve topluca istifa kararı aldı.

Fesih ve toplu istifa kararını duyurmak amacıyla Güzelbahçe Atatürk Kültür Merkezi’nde üye ve yönetim kurulu üyeleriyle birlikte basın açıklaması yapan Şube Başkanı Mesude Öney, İzmir’de 20’ye yakın kurucu üye ile 27 Aralık 2014 tarihinde Güzelbahçe Şubesi’ni kurduklarını hatırlattı. Öney, Cumhuriyet’i korumak, kollamak, geliştirmek ve yeni nesillere aktarmak amacıyla gece gündüz çalıştıklarını, dernek tüzüğüne uygun etkili kampanyalar ve toplantılar gerçekleştirdiklerini söyledi.

FİKİR AYRILIKLARI İSTANBUL SÖZLEŞMESİYLE BAŞLADI

Genel Merkez yönetimiyle fikir ayrılıklarının İstanbul Sözleşmesiyle başladığına dikkat çeken Öney, açıklamasını şöyle sürdürdü: "İstanbul sözleşmesinden Cumhurbaşkanı kararnamesiyle çıkılması dolasıyla CKD Genel Merkezi’nin yapmış olduğu açıklamaya karşı çıkarak bu eylemi desteklemediğimizi belirttik. Bu vesileyle genel merkezimizle fikir uyuşmazlığımız başladı. Kısa bir süre önce Cumhuriyet Kadınları Derneği Genel Başkanı Prof.Dr.Tülin Oygür’ün  Yönetim kurulu adına yaptığı Afganistan’ı tanıma ve Taliban’a destek içerikli basın açıklamasıyla Atatürk ilke ve devrimlerine bağlı bir Cumhuriyet kadını olarak fikir ayrılıklarımız hat safhaya çıktı. Benim ve benim gibi düşünen yönetim kurulu üyesi  arkadaşlarımın savunduğu fikirlerle hiç bağdaşmadığını gördüm. Genel merkezin şubelere sormadan yaptığı bu açıklamayı içimize sindiremedik. Biz Atatürk ve Cumhuriyet’in yılmaz bekçileri olan Cumhuriyet Kadınları, kadını ikinci sınıf insan statüsünde gören Taliban yönetimini kabul etmemiz, destek ve yandaş olmamız söz konusu olamazdı. Bu nedenle Genel Merkez yönetiminin Taliban’a destek açıklamasına başından beri karşı çıktık, tepki gösterdik ve reddettik. Genel Merkez yönetimi bu konuda geri adım atmadığı gibi açıklamasını şiddetle savundu. Dolayısıyla bugünkü CKD yönetimi ile fikri hiçbir ilişkimiz kalmamıştır. 

'KADIN MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ'

Kadınları köleleştiren gerici anlayışlarla her zeminde mücadele edeceğiz. Gericiliğin bayrağını taşıyan Taliban’ı destekleyen CKD yönetimine hizmet etmeyi reddediyoruz. Bizi temsil etmediğini gördüğümüz bir yönetimle bir arada olamayacağımız için şubemizi fesih etme kararını 16 Eylül 2021 tarihinde 9 sayılı karar ile aldığımızı duyuruyoruz. Türkiye’deki diğer bazı şubelerimizin de benzer kararlarının olduğunu biliyorum. 

Herkesin bir siyasi ideolojisi olabilir. Ancak, bu siyasi görüşler hiçbir zaman dernek işlerine yansıtılmamalıdır. Dernekler herhangi bir siyasi partinin arka bahçesi olmamalıdır.Bazı kadın örgütlerinin bir araya gelerek savundukları,“Taliban’ı tanımıyoruz. Taliban’ı tanıyanı da tanımıyoruz” sloganına karşı “Bağımsız Afganistan’ı tanıyoruz. Bağımsız Afganistan’ı tanımayanı da tanımıyoruz” diyen CKD yönetimi, bu zihniyetiyle bütün kadın ve demokratik kitle örgütlerini de karşısına alarak onlar tarafından da soyutlanmıştır.

'İHRAÇ KARARINDAN GURUR DUYUYORUM'

Bu arada Genel Merkez, derneğimizin 16 Eylül'de aldığı fesih kararından bir gün sonra 17 Eylül 2021 tarihinde yaptığı Yönetim Kurulu Toplantısında, Dernek Tüzüğünün 8.Maddesini gerekçe göstererek 700 sayılı kararıyla beni üyelikten aldığını da belirtmek isterim. Ancak bu kararı kınıyor ve itiraz ediyorum. Karar, gerici düzeni destekleyen, kadını köleleştiren bu zihniyetle bir arada olamayacağımı açıkça ortaya koymuştur. Atatürk ilkelerine bağlı bir Cumhuriyet kadını olarak alınan bu karar nedeniyle üzülmüyor, tam tersine gurur duyuyorum. Bu zihniyetle toplumsal sorunlara bakışımızda fikirlerimizin ters düştüğünü, aynı çatı altında hizmet edemeyeceğimizi defalarca belirtmiştik. Bir Türk kadını olarak Atatürk’ün yolundan asla sapmayacağız ve bize vermiş olduğu hakları sonuna kadar savunacağız. Taliban’a destek verenleri tanımıyor ve kınıyoruz.”  

Görev yaptığım süre içerisinde birlikte çalıştığım yönetim kurulu arkadaşlarıma ve tüm üyelerimize desteklerinden dolayı çok teşekkür ediyorum. Ayrıca, etkinlik ve kampanyalarımızda bize lojistik destek sağlayan her zaman yanımızda olan Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce ve organizasyonlarda bize yardımcı olan belediye personeline, etkinliklerimizi onurlandıran meclis üyeleri ve diğer sivil toplum kuruluşlarının başkanlarına ve üyelerine ayrı ayrı teşekkür ediyorum."