Devlet Ciddiyeti, Ulusal Onur ve Saygınlık

Devlet Ciddiyeti, Ulusal Onur ve Saygınlık

Katar devletinin, Exxon Mobil şirketi ile birlikte, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin tek taraflı olarak ilan ettiği kıta sahanlığı içindeki 5. Parselde petrol ve doğal gaz arama konusunda anlaşmaya vardıkları haberi dünkü basında yer aldı.
İki gün önce de Türkiye ile Katar arasında daha önce bu ülkenin güvenliğini sağlamada görev almak üzere gönderilen Türk askeri birliğine ek olarak bu sefer de Türk polisinin de gönderileceği açıklaması yapılmıştı.
Daha yeni Katar’a resmi bir ziyaret için giden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na, bir gazetecinin sorduğu “Katar’a para istemek için mi geldiniz?” sorusu, Türkiye’nin Katar ile ekonomik ilişkilerinde içine düştüğü durumu gösteriyor.
Aselsan gibi milli savunmanın kilit kuruluşlarının Katar ve diğer körfez emirliklerine satışının gündemde olması da cabası…
İşe durum özetle böyleyken Katar’ın, Türkiye’nin daha önce kendi kıta sahanlığı içinde olduğunu ilan ettiği bir bölgede, bir emperyalist tekel ve Kıbrıs Rum yönetimi ile petrol ve doğal gaz aramak üzere anlaşma yapmış olmasını nasıl yorumlamak gerekir?
AKP yönetiminde Türkiye’nin devlet ciddiyeti yok edilmiştir.
Katar gibi bir ülkenin, kıta sahanlığımız olarak ilan ettiğimiz bir bölgede, açık açık Türkiye karşıtı anlaşmalara imza atması ve aynı günlerde bu ülke ile ekonomi ve güvenlik başta olmak üzere çeşitli konularda anlaşmaların yapılmaya çalışılması, ulusal onurun ayaklar altına alınmasından başka bir anlama gelmez.
Böyle bir dış politika uygulamalarının sahibi olan bir Hükümetin saygınlığından bahsedilemez.
Ve böyle bir iktidar Türkiye’yi yönetemez!

Haber2021’den….