Dr. Fauci’den Delta varyantına karşı uyardı: Salgını aşı olmayanlar yayıyor!

Dr. Fauci’den Delta varyantına karşı uyardı: Salgını aşı olmayanlar yayıyor!
ABD Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü Direktörü Dr. Anthony Fauci, Delta varyantı ile ilgili durumun daha da kötüleşeceğine dair uyarıda bulundu ve "Aşı olmayanları salgını onların yaydığı konusunda ikna etmeliyiz. Bu insanların fikirlerini değiştirmeliyiz" dedi.

Göreve geldiği ilk günden bugüne önceliğini corona virüsüyle mücadeleye veren ABD Başkanı Joe Biden’ın Baş Tıbbi Danışmanı ve ABD Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü Direktörü Dr. Anthony Fauci, dünyayı kasıp kavuran Delta varyantına ilişkin açıklamada bulundu.

Dr. Fauci, durumun daha da kötü olacağını, buna karşın geçtiğimiz yıl olduğu gibi ABD’de bir kapanma olmayacağını belirterek, “Eğer vaka sayılarının artma hızına bakarsanız, yedi günlük ortalamanın azımsanmayacak ölçüde yükseldiğini görürsünüz” dedi.

‘İKNA ETMEMİZ GEREKİYOR’

Dr. Fauci, ülkede aşısızların salgına neden olacağı konusunda uyarıp;  “Ülkemizde aşı olabilecek durumda olmasına rağmen henüz bunu tercih etmeyen 100 milyon kişi var. Bu insanların fikirlerini değiştirmeliyiz. Onlar için daha kolay hale getirmeli, onları ikna etmeliyiz. Bir şeyler yapmaları gerektiğini çünkü salgını onların yaydığını göstermeliyiz” dedi.

YENİ VAKALARIN YÜZDE 80’İ DELTA

ABD Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) tarafından yapılan bilgilendirmeye göre, günlük 60 bin bandına ulaşan vaka sayıları Nisan ayından bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Bu vakaların yüzde 80’inin Delta varyantı kaynaklı olduğu belirtildi.

Geçtiğimiz hafta CDC tarafından yayınlanan yeni tavsiye kararlarında, tamamen aşı olan kişilerin de bulaş riskinin yüksek olduğu kapalı, alanlarda maske takması gerektiği vurgulandı.