DSÖ: Hepatit vakaları 650'ye yükseldi, 9 kişi hayatını kaybetti

DSÖ: Hepatit vakaları 650'ye yükseldi, 9 kişi hayatını kaybetti
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), İngiltere'de ortaya çıkan ve daha sonra çok sayıda ülkede görülen nedeni belirsiz hepatit virüsünün bulaştığı çocuk sayısının en az 650'ye çıktığını, 9 çocuğun virüs nedeniyle yaşamını yitirdiğini açıkladı.

DSÖ'den yapılan yazılı açıklamada 5 Nisan'dan '6 Mayıs'a kadar merkeze raporlanan vakaların incelenmesi sonucunda 33 ülkeden 650 vakanın doğrulandığı belirtildi.

Vakaların çoğunluğuna Avrupa Bölgesi ülkelerinde rastlandığı ve sadece İngiltere'de 222 vakanın görüldüğü kaydedildi. Virüsün bulaştığı 650 çocuktan 38'inin karaciğerinin iflas edildiği ve karaciğer nakli ameliyatına alındığındı bildirildi.

ADENOVİRÜS SEBEP OLABİLİR

Gizemli hepatite adenovirüsün sebep olabileceği varsayımının güçlü olmasına rağmen virüsün etiyolojisinin henüz tespit edilemediği vurgulandı. Vakalardan 181'inde adenovirüs, 188'inde de Kovid-19 bulunduğu aktarıldı.

Virüsün yayılmasına karşı çocuklara basit hijyen kurallarını sıkça uygulama, kalabalık yerlerden uzak durma, öksürük ve hapşırıklarda ağız ve burnu kapatma ve temiz su içme tavsiyelerinde bulunuldu.

Nedeni bilinmeyen, sarılık, ishal, kusma ve karın ağrısı gibi belirtileri olan virüs, 1 ay ile 16 yaş arasındaki çocuklarda görülüyor.