Eğitim ve kırtasiye harcamalarında vatandaş yine karta yüklendi

Eğitim ve kırtasiye harcamalarında vatandaş yine karta yüklendi
Okulların açılması ile birlikte eğitim harcamaları arttı. Merkez Bankası verilerine göre 10 Eylül tarihinde biten haftada kredi kartı ile yapılan harcamalarda en büyük artış eğitim ve kırtasiye harcamalarında yaşandı. Eğitim ve kırtasiye harcamalarında kredi kartı ile gerçekleşen artış bir önceki haftaya göre yüzde elli biri buldu.

Banka ve kredi kartı harcamaları, bir haftada yüzde 2 artışla 35 milyar 625 milyon 184 bin liraya çıktı.  Eğitim ve kırtasiye harcamalarında yaşanan artışı takip eden sektörler yüzde 13  ile giyim, yüzde 7 ile elektrik elektronik, yüzde 5,76 araba kiralama ve yüzde 2,66 ile market ve AVMlerde yapılan alışverişler oldu.    

Merkez Bankası verilerine göre 10 Eylül haftasında eğitim için banka ve kredi kartlarından 2 milyar 636.8 milyon lira harcama yapıldı. Yüz yüze eğitim kararıyla birlikte zaten ağustosun ikinci haftasından itibaren eğitim ve kırtasiye harcamaları yükselişe geçti. Ağustosun ilk haftasında 846.7 milyon lira seviyesinde olan eğitim harcamaları ikinci haftada 1.1 milyar, üçüncü haftasında ise 1.4 milyar liraya yükselirken eylülle birlikte harcama tutarı 1.7 milyar liraya çıktı. Ağustosun son haftasına göre eylülün ikinci haftasında eğitim harcamalarındaki artış yüzde 88,1 olarak hesaplandı.

OKULLARIN BAŞLAMASI VE İŞE DÖNÜŞ GİYİM HARCAMALARINI ARTIRDI 

Ağustosun son haftasına göre çift haneli artış yaşayan diğer bir harcama grubu ise giyim oldu. 10 Eylül haftasında giyim için 2 milyar 686.7 milyon liralık harcama yapılırken artış yüzde 16,6 oldu. Yine yüz yüze eğitim ve işe dönüşle birlikte artan giyim ihtiyacı harcamalara yansımış oldu. Bunun yanı sıra giyimde pandemideki ertelenmiş talep de yavaş yavaş yeniden tüketime dönüyor. 

Pandemiyle birlikte oldukça hızlı artış gösteren araç kiralama da büyümesini sürdürüyor. Banka ve kredi kartı harcamalarında 10 Eylül haftasında araç kiralama için 118.2 milyon liralık harcama yapıldı. Bir haftada bu gruptaki harcamalardaki artış yüzde 5,1 oldu. 

Havayollarında eylül ayı ile birlikte bir gerileme var. Ağustosun son haftasına göre 10 Eylül haftasında havayolları harcamalarındaki azalma yüzde 5,9 seviyesinde. Eylülün ilk haftasına göre düşüş ise yüzde 4,6 olarak hesaplandı. Havayolları gibi konaklama sektörüne yapılan harcamalar da eylül ayı ile birlikte düşüş eğilimine girdi. 10 Eylül haftasında ağustosun son haftasına göre konaklama harcamalarındaki düşüş yüzde 23,8'e ulaştı. Market ve AVM'lere ise 10 Eylül haftaasında 6.8 milyar lira harcandı ve bir haftalık artış yüzde 3,66 olarak hesaplandı.