EPGİS Başkanı: Akaryakıt istasyonları litre başına zarar ediyor

EPGİS Başkanı: Akaryakıt istasyonları litre başına zarar ediyor
Akaryakıt istasyonlarının kar marjında herhangi bir değişiklik olmadığını söyleyen EPGİS Başkanı Fesih Aktaş “Bayiler çok ciddi oranda sıkıntıda. Çok net bir şekilde eksi pozisyona düştük. Litre başına 48.63 kuruş bize kalıyor ancak bayilerin gideri litrede 94 kuruş civarında. Bu bizi yavaşça iflasa doğru götürüyor” dedi.

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS), rafineriden araç sahiplerine ulaşana kadar akaryakıt maliyetini oluşturan kalemlerin paylarını açıkladı. EPGİS, akaryakıt satışından bayiye kalan payın yüzde 4 yani litre başına 48,63 kuruş, litre başına bayi giderinin ise 94 kuruş olduğunu bildirdi. Aradaki farkın eksi 45,37 kuruş olduğu belirtilerek “Bayi batıyor” denildi.

EPGİS, rafineriden araç sahiplerine ulaşana kadar akaryakıt maliyetini oluşturan kalemlerin paylarını bir tablo halinde yayınladı. Tabloda, akaryakıtın litrelik satışındaki dağıtıcı bayi payı yüzde 8 (97,26 kuruş), bayiye kalan yüzde 4 (48,63 kuruş), bayinin gideri 94 kuruş, kamu payı (ÖTV, KDV, EPDK gelir payı) yüzde 28, ürün fiyatı yüzde 63 olarak belirtildi.

Tabloda, bayiye kalan payla bayi giderinin arasındaki farkın eksi 45,37 kuruş olduğu belirtilerek “Bayi batıyor” denildi. Tabloda ayrıca, “Akaryakıt dağıtıcı ve bayi payları maktudur. Pompa satış fiyatı 5 TL de olsa 14 TL de olsa sabittir” bilgisine yer verildi.