Hedef Türkiye’dir!...

Hedef Türkiye’dir!...

ABD’nin, komşumuz Yunanistan’da olan askeri varlığını, beş yeni kara ve deniz üssü ile güçlendirmesinin anlamını iyi okumak gerekir.

Elbette ABD’nin, bu ülkedeki üslerine yeni üsler eklemesinin şu anda Rusya’ya karşı Ukrayna’da süren sıcak çatışmanın etkisi vardır ama esas olan bu değildir.

Başbakan Mitsotakis, Yunanistan Parlamentosu’nda yaptığı konuşmada, esas amacın ne olduğunu açıkladı: Mitsotakis yapılan anlaşma ile “Yunanistan’ın, ABD’nin daha geniş bölgedeki ana ortağı olarak, Ortadoğu ve Doğu Akdeniz’de söz sahibi olacağını” söyledi.

Mitsotakis’in “Ortadoğu’da söz sahibi” dolacağız sözleriyle anlatmak istediği, Ege ve Kıbrıs’ta Türkiye ile yaşanan sorunlarda Yunanistan’ın elinin güçleneceğidir. Doğu Akdeniz ise malum, bölgedeki enerji kaynakları ile ilgili olarak münhasır ekonomik bölge konusunda Türkiye ile yaşanan çatışmadan bahsetmektedir.

Özetle Mitsotakis, ‘ABD ile birlikte bundan böyle, Ege’de el koydukları Türkiye’ye ait adalar konusunda, Kıbrıs sorununun kendi istedikleri biçimde sonuçlandırılmasında ve Doğu Akeniz’de Türkiye’nin münhasır ekonomik bölgesi içinde olan muhtemel gaz yatakları ile ilgili olarak artık daha güçlü bir şekilde ABD ile birlikte olacağız’ diyor.

Mitsotakis, yeni Zelensky olmaya soyunmuş durumdadır. Ülkesini ABD’nin çıkarları uğruna kumar masasına koymuştur. Bu açıktır. Önemli olan Türkiye’nin ne yapacağıdır.

ABD, niyetinin ne olduğunu bu kadar açık bir tehdit ile ortaya koymuşken Türkiye’nin tepkisi “Bu yapılanlar müttefikliğe sığmaz” sızlanmasından ibaret olabilir mi?

AKP iktidarı aynı tepkileri; ABD, Fırat’ın doğusunda bir devlet yapılanması içinde olan PKK’ya her türlü desteği sonuna kadar verdiğinde de;

Veya gene bütün yaşananlara rağmen FETÖ’nün arkasında durduğunu her vesileyle ortaya koyduğu durumlarda da veriyor!

Türkiye bu politikalarla savunulamaz.

Ve AKP’nin, sızlanmanın ötesinde Türkiye’nin çıkarlarını savunma yeteneğine ve kapasitesine sahip olmadığı, özellikle son sekiz yılın gelişmelerine bakıldığında görülmektedir.

Haber2021’den…