Hindistan'dan şeker ihracatına 10 milyon ton kotası

Hindistan'dan şeker ihracatına 10 milyon ton kotası
Hindistan, şeker ihracatını 1 Haziran'dan itibaren geçerli olacak şekilde 10 milyon tonla sınırladı. Sınırlamanın sebebi, iç piyasa taleplerinin karşılanabilmesi ve şeker fiyatlarının istikrarının korunması.

Hindistan, haziran-ekim dönemi için halihazırda 9 milyon tonluk şeker ihracatı bulunduğunu ve bunun 7.8 milyon tonunun teslim edildiğini duyurdu.

Ülke geçen haftalarda buğday ihracatına da kısıtlama getirmişti. Hindistan, dünya genelindeki tarım ürünleri üretimi ve arzının düşmesi nedeniyle, ülke içindeki talep ve fiyat dengesini koruma amacıyla şeker ihracatına da 10 milyon ton sınırlamasını getirdiğini açıkladı.

Ülkede bu yıl 30 milyon ton şeker üretimi yapılmasını bekleyen yetkililer, ülke içi talebin yaklaşık 28 milyon tonu bulabileceğini belirtti.
Şeker üreticilerinin, ihracata kısıtlama gelmesinden dolayı, gelecek aydan itibaren ihracat için izin başvurusu yapması gerekiyor.

Ülke içindeki talebin ise eylül-kasım döneminde düzenlenecek festivaller sebebiyle artması ön görülüyor.

Hindistan'da son dönemlerde şeker fiyatlarında önemli bir artış görülmemesine rağmen nisan ayında enflasyonun yüzde 7,8 artmasıyla hükümet benzin, mazot ve kömür gibi ürünlerde vergi inridirime gitmişti.

Brezilya'dan sonra en fazla şeker üreten ve ihraç eden ülke olarak Hindistan öne çıkıyor.