Kemal Kılıçdaroğlu'ndan Merkez Bankası önünde açıklama

Kemal Kılıçdaroğlu'ndan Merkez Bankası önünde açıklama
Türk Lirası, son 1 ayda yüzde 10 değer kaybettiğini, zam yağmurunun geleceğini belirten CHP lideri Kılıçdaroğlu, 'Buradan Erdoğan'a açık ve net çağrı yapıyorum. Lütfen Merkez Bankası'nın kurumsal kimliğine saygı göster' dedi.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, öğlen saatlerinde sosyal medya paylaşımıyla sürpriz görüşmeyi duyurmuştu. Kılıçdaroğlu, “Bugün 15.30’da Merkez Bankası’na gideceğim. Yok öyle istediğin gibi at koşturmak” ifadelerini kullanmıştı.

Kılıçdaroğlu verdiği saatte kurmaylarıyla birlikte Merkez Bankası binasına girdi. CHP Sözcüsü Faik Öztrak, CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu ve ve CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke eşlik etti.

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’yla yaklaşık 1 buçuk saat görüşen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu çıkışta Merkez Bankası önünde açıklamalarda bulundu.

Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından satırbaşları şöyle:

- Burası bağımsız bir kurum. Kurumun bağımsızlığı sadece bizim için değil, dünya için de önemli. Sıcak siyasetin müdahalesini asla istemiyoruz. Bu düşüncemizi sayın başkana ifade ettik. Merkez Bankası'nın iyi bir kültürü var. Bu kültürün yok olmamasını istedik. İyi bir kadrosu var, kadronun korunmasını istedik. Her türlü yardımı yapabileceğimizi ilettik.

- Zam yağmuru arka arkaya geliyor. Önümüzdeki süreç bir zam yağmuru olarak vatandaşın önüne gelecek. Hassasiyetlerimizi ifade ettik. Bu ülkede her vatandaşın hakkını, hukukunu savunmak; iktidarın olduğu kadar muhalefetin de görevidir.

- Türk Lirası, son 1 ayda yüzde 10 değer kaybetti. Bu rakam ciddi bir rakam. Fiyat istikrarının olmadığını gösteriyor. Bunun yansımaları sokaktaki insana gelecek. Esnafından, işçisine, işsizlere kadar mutfağı büyük ölçüde etkileyecek.
- Buradan Erdoğan'a açık ve net çağrı yapıyorum. Lütfen Merkez Bankası'nın kurumsal kimliğine saygı göster.