Lila Kâğıt fabrikasında sendikalı işçi kıyımı

Lila Kâğıt fabrikasında  sendikalı işçi kıyımı
Tekirdağ Çorlu'da faaliyet gösteren Lila Kâğıt fabrikasında işçi kıyımı devam ediyor. Eylül ayında performans düşüklüğü iddiasıyla 17 işçi işten çıkarılırken, çarşamba günü de Selüloz-İş Sendikasına üye olan 5 kişinin işine son verildi.

Tekirdağ Çorlu’daki Lila Kağıt’ta Selüloz İş sendikasına üye oldukları için beş işçi daha işten atıldı. İşten atılmalara karşı Selüloz İş Sendikası fabrika önünde basın açıklaması yaptı.

Sofia, Maylo, Berrak gibi markaları ile bugün ülkenin en büyük kağıt mendil ve tuvalet kağıdı üreticisi olan Lila Kağıt pandemi döneminde dört kat büyürken  işçiler ise asgari ücretin biraz üzerinde bir ücret ile çalışmaya mecbur bırakıldı. İşçiler haklarını almak için Selüloz-İş’te örgütlenmeye başladı. İşçilerin örgütlendiğini duyan ve eylül ayında 17 işçiyi işten çıkaran Lila Kağıt yönetimi, örgütlenmelerini sürdüren işçilerden 5’ini daha işten attı.

Fabrika önünde açıklama yapan Selüloz-İş, işten atmalara tepki gösterdi. Eyleme 200’ü aşkın gündür TİS hakları için direnen Tekgıda-İş üyesi Bel Karper işçileri, Tekgıda-İş yöneticileri, Türk İş İstanbul Bölge Temsilcisi Adnan Uyar'da katıldı.

Selüloz-İş Genel Başkan Yardımcısı Kemal Yıldırım, "Örgütlenme karşısında bilindik yöntemlere başvuran patronlar Lila Kağıt’ta da baskı, tehdit işçilerin e-devlet şifrelerini isteme gibi uygulamalar yapıyor. Şimdiye kadar vermediği sosyal yardımları örgütlenme sürecinde veriyor. Ama Lila Kağıt işçileri bunların hiçbirine kanmadı ve sendikalarına sahip çıktı. Şimdi de işveren işten atma yolunu deniyor. Daha önce çıkardıklarının performanslarının yetersiz olduğunu söyleyen işveren, bu sefer sadece şirket kararı diyor. Artık şirket çok iyi biliyor ki, rekorlar üstüne rekorlar kıran, her geçen gün üretimini ve kârını arttıran, ihracatta ilk 160’lara giren bu işyerinde işçi çıkarmanın hiçbir geçerli nedeni yoktur. Tek nedeni sendikal örgütlenmedir” dedi. Yıldırım, patronu sendikayı tanımaya, işçiler üzerindeki baskıyı sonlandırmaya çağırdı.

Ayrıca Lila Kağıt yönetimi 5 işçiyi işten çıkarır çıkarmaz ara bulucu vasıtası ile işçilerin kıdem ve ihbar tazminatlarının üstüne 6-7 maaş daha fazla ücret teklif ederek anlaşma yoluna gitti. Lila Kağıt yönetiminin böylece mahkeme yolunu kapatmaya çalıştığı vurgulandı.