Milli Tank fabrikası için devlet tarafından verilen arazi satışa mı çıkarıldı?

Milli Tank fabrikası için devlet tarafından verilen arazi satışa mı çıkarıldı?
Milli Tank Altay’ın üretiminin yapılacağı fabrikanın kurulması için BMC’ye devlet tarafından bedelsiz olarak verilen Sakarya’daki arazinin satışa çıkarıldığı iddia edildi. Necati Doğru konu ile ilgili kaleme aldığı yazıda BMC CEO'su Murat Yalçıntaş'ın Sakarya Ticaret ve Sanayi Odasının Meclis toplantısında arsaya yatırım yapmayacaklarını ve satabileceklerini söylediğini yazdı.

Gazeteci Necati Doğru geçtiğimiz günlerde dikkat çeken bir iddia ortaya attı. Doğru Sözcü gazetesindeki köşesinde ‘Milli Tank’ı yapamadı arsayı aldı kaçıyor!’ başlıklı yazıda Milli Tank Altay’ın yapımı için Ethem Sancak devlet tarafından bedelsiz verilen arazinin satışa çıkarıldığını iddia etti.

Necati Doğru konu ile ilgili yazıda şunlara yer verdi:

“Milli Tank Altay'ı yapacağım dedi. Kendisine Sakarya'nın Karasu ilçesinde büyük bir devlet arazisi bedava verildi. Ayrıca tank fabrikası yatırımı için KDV istisnası verildi. Gümrük vergisi muafiyeti verildi. Yüzde 100 oranında kurumlar vergisi indirimi de verildi. Devletin “süper teşviklerinin hepsi” ona sunuldu. Sakarya'da devletin Tank Palet Fabrikası işletme ortaklığı da ona verildi. Kendisi özel sektör iş adamıydı. Başka bir özel sektör iş adamı Koç'un şirketi Otokar'ın elinden “Teknik Veri Paketi ve Geliştirilmiş Prototip alınıp” ona verildi. Ayrıca devlet bankalarından kredi pompalanarak bu parayla BMC fabrikası da ona satıldı, fabrika sahibi yapıldı. Ayrıca tank başına “yüksek kar garantisi” de verildi. O tankın yapıcısı, TSK da alıcısı olacaktı. Zarar etmesi söz konusu değildi. Devletin çekim imkanları kullanılarak Katar'dan dolar zengini ortak bulundu o da verildi.

Milli tankı yapacaktı.

Oyaladı. Fiyaka yaptı.

Cumhurbaşkanına, göstere göstere herkesin duyabileceği ortamlarda şiirli ince yağ çekti. Cumhurbaşkanı da ona “bulunması zor bir babayiğit” muamelesi çekti.

4 yıl geçti. Motoru tedarik edemedi. Transmisyonu beceremedi. Milli Tank'ı yapamadı. Arsayı aldı kaçıyor. Yakalayın.

***

BMC'ye Altay Tankı'nın seri üretimi verilirken, TANK PALET fabrikasının işletme hakkının 25 yıllığına devredileceği ihale teknik şartnamesinde yoktu. Şartnamede olmayan bir imkan ihaleyi kazanan BMC firmasına tanındı. Ayrıca BMC'ye İzmir'deki fabrikası yetersiz diye Sakarya Karasu da çok büyük devlet arazisi bağışı da yapıldı. Bütün bunların; bir şirketi ve bir kişiyi kayırmak ve bu kayırmadan Katarlı şirket ile iş adamlarına da pay aktarmak olduğu tarihin sayfalarına geçti.

***

Ethem Sancak  BMC'nin yarısını Katarlı ortağına verdi, yüzde 25'ini Rizeli bir iş adamına sattı, kalan diğer yüzde 25'i başka bir Türk iş adamına devretti.

Ve işte sonuç:

Tank Fabrikası Sakarya Karasu'da devletin verdiği arazi üzerinde kurulacağı beklentisi olduğu için Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Akgün Altuğ, şu açıklamayı yaptı: “Oda Meclis toplantımıza BMC CEO'su Murat Yalçıntaş'ı davet ettik. Kendisi açık ve net olarak BMC'nin Karasu'da yatırım yapmayacağını söyledi. Biz de “arsa ne olacak” diye sorduk. Kendisi  “satabileceklerini”  söyledi.”

Motoru tedarik edemedi. Transmisyonu beceremedi. Tankı yapmadı.

Türkiye'nin zamanını çaldı. 2018 yılında dönemin Milli Savunma Bakanı AKP'li Nurettin Canikli; “Altay Tankı motorunun yerli olmasını planladık. 2018 sonu en geç 2020 başında Altay Tankı'nı yerli motorla üreteceğiz” sözü vermişti.

Halk da aldatıldı. Arsayı aldı. Kaçıyor. Yakalayın.”