Paris’te itfaiyeciler eyleme çıktı; az personelle çok iş isteniyor

Paris’te itfaiyeciler eyleme çıktı; az personelle çok iş isteniyor
Fransa'nın başkenti Paris'te yüzlerce itfaiyeci ve birçok sendika üyesi, personel eksikliğini ve yardım taleplerinin yerine getirilmemesini protesto etmek için ses ve sis bombaları atarak gösteri düzenledi. İtfaiyeciler, "Personel eksikliği, daha az eğitim ve beceri olduğu anlamına gelir. Bizden az personelle çok iş isteniyor" açıklamasını yaptı.

Fransa'nın başkenti Paris'te yüzlerce itfaiyeci ve sendika üyesi, personel eksikliğini ve yardım taleplerinin yerine getirilmemesi konusunu içeren proesto gösterisi gerçekleştirdi.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü'nün (UNESCO) kentteki merkez binası yakınlarında toplanan ve çoğunluğu asker olan itfaiyeciler, zor şartlar altında çalıştıklarını, ellerinde yeterli materyal ve malzeme bulunmadığını kaydetti.

Protestoda, "Daha azıyla daha fazlasını yapın, itfaiyecilere hoş geldiniz" ve "Bizleri hor görmeyi bırakın" yazılı pankartalar açan itfaiyeciler, ses ve sis bombaları atarak, sokakların sarı ve turuncu renklere boyanmasına neden oldu.

Gösteride, ıslıklar, sirenler ve dumanlar eşliğinde yürüyen itfaiyeciler ile polis arasında sık sık sözlü tartışmalar yaşandı. İtfaiyecilere ses ve sis bombası atılmamaları uyarısında bulunan polis ekipleri, çevrede hastanelerin yer aldığını ve çevredeki evlerde yaşlı kişilerin yaşadığını belirterek, protestoculara bu tür sesli eylemlerden uzak durulmaları için çağrı yapıldı.

Polisin çağrılarına ise, "Yetkililere ancak sesimizi bu şekilde duyurabileceğimizi düşünüyoruz" şeklinde cevaplayan itfaiyeciler, sokaklarda ses ve sis bombaları atmaya devam etti.

İtfaiyeciler yaptıkları açıklamada, "Ne zaman eksiklerimiz ve sorunlarımız olduğunu dile getirsek, bizleri kendi başımıza bıraktılar. Açıkçası ciddiye alınmadık. Mesleğimize olan ilgisizliği kınamak için sokağa inmek zorunda bırakıldık. Yetkililer sesimizi duyup ihtiyaçlarımızı karşılasın istiyoruz. İçişleri Bakanlığı ve yerel yönetimler sorunlarımızla ilgilenmiyor, finans sıkıntısı çekiyoruz. Personel eksikliği, daha az eğitim ve beceri olduğu anlamına gelir. Bizden az personelle çok iş isteniyor" şeklinde konuşuldu.

Sendika temsilcileri konuşmalarında ise, "İtfaiyecilere yapılan müdahalelerin sayısı bizi bunaltırken, personel sayısında endişe verici bir düşüş var. İtfaiye araçlarının değiştirilmesi dahil her şey bizden isteniyor. Bütçe verilmiyor, sorunlara bakılmıyor. Ayrıca, 57 yaşında emeklilik hakkımız olduğu halde, emeklilik haklarımızın süresi uzatılmakla tehdit ediliyoruz" şeklinde ifade verdi.