Suriye'den PKK'ya ikaz

Suriye'den PKK'ya ikaz
Astana garantörleri olan Türkiye ve Rusya'nın, Suriye'nin istihbarat yetkililerinin Halep'te görüştüğü bildirildi. HTŞ'nin kontrolündeki İdlib ve PKK'nın işgali altındaki Menbiç'in Şam'a teslim edilmesini içeren toplantı gerçekleştirildiği iddia edildi.

11 yıldır bölücü teröre karşı vatanı için mücadelesi veren Suriye, kritik bir sürece girdi.

Astana garantörleri Türkiye ve Rusya'dan siyasi girişimlerini sürdürendan yetkililer ile Suriye'deki istihbarat yetkililerinin kalıcı çözüm için Halep'de görüştüğü bildirildi.

Erbil merkezli Basnews'in haberine göre, HTŞ'nin kontrolündeki İdlib ve PKK/PYD işgalindeki Menbiç'in Şam  yönetimine teslim edilmesinin toplantıda görüşülerek, anlaşma sağlandı belirtildi. Anlaşmadan sonra, Suriye yönetiminin, terör örgütü PKK/PYD'den Münbiç'i kısa sürede teslim etmesini istediği belirtildi.

Yayınlanan haberde, terör örgütünün bu talebe ne dediğine dair bilgi yer almadı. Basnews'a açıklama yapan Suriye Kürt Ulusal Meclisi üyesi Kawe Ezizi, Türkiye, Rusya ve Suriye arasında anlaşma sağlansada, ABD'nin Münbiç'in teslim edilmesini kabul etmeyeceği fikrini savundu. Ezizi, İdlib ve Münbiç'in, Suriye'nin iki stratejik kenti olduğunu belirtip; bu noktaları ABD'nn kendisine ait olduğunu düşündüğünü söyledi.

Türkiye, Suriye'nin kuzeydoğusunda PKK/PYD terör örgütüne karşı operasyonlar yürürken, Suriye'nin toprak bütünlüğüne yönelik hassasiyetini her platformda hatırlatıyor.

Türkiye, Rusya ve İran'ın öncülüğünde yürütülen Astana girişiminin Temmuz ayında gerçekleştirilen son toplantısında, bölgede "gayrimeşru özyönetim teşebbüsleri" dahil olmak üzere, terörle mücadele kisvesi altında "sahada yeni gerçeklikler yaratılmasına" izin verilmeyeceği,Suriye'nin kuzeyindeki bölücü terör örgütlerine dikkat çekilerek  vurgulanmıştı. Komşu ülkelerin milli güvenliğine tehdit oluşturan ayrılıkçı örgütlere karşı birlikte çalışmaya devam etme kararlılığı da yine toplantıda belirtilmişti.