Suriye’nin iç işlerine karışma hakkı!

Suriye’nin iç işlerine karışma hakkı!

Bir ülke başka bir ülkenin Anayasasının nasıl olacağına, seçim sisteminin belirlenmesine, işbaşındaki hükümetin meşru olup olmadığına ve o hükümetin kendi sınırları dahilinde güvenliği sağlamada tam yetkili olup olmadığına karar verme hakkına sahip olabilir mi?

Hürriyet’ten Uğur Ergan’ın haberine göre AKP iktidarından yetkili bir isim, Türkiye’nin Suriye politikası ile ilgili olarak aynen böyle konuşmuş!

Nur Sultan’da yapılan Astana Zirvesinin ardından Rusya’nın Suriye Özel Temsilcisi Aleksandır Lavrentiyev, Türk yetkililerin kendilerine Suriye’de durum uygun hale geldiğinde Türk askerlerinin Suriye’den çıkacağını söylediklerini açıklaması üzerine, Ankara’dan derhal yalanlama geldi. Hürriyet’e konuşan yetkili;
1.    Suriye’de her kesimin hakkını savunacak yeni bir Anayasa,
2.    Her kesimin özgürce katılabildiği bir seçim sistemi,
3.    Bu seçim sonucu meşru hükümetin kurulması ve
4.    Meşru hükümetin Suriye – Türkiye sınırında terör faaliyetlerini önlediğini gördükten sonra Türk askerinin Suriye’den çekileceğini açıklamış.
Bu açıklama, kelimenin tam anlamıyla bir skandaldır. 
Suriye bağımsız ve egemen bir devlettir. Anayasasının ve seçim sisteminin nasıl
olacağına sadece ve sadece Suriye halkı karar verir. Başka bir ülkenin Suriye’nin Anayasası ve seçim sistemi üzerinde konuşma hakkı olamaz.

Suriye’de şu anda meşru bir Hükümet işbaşındadır. Bu meşruiyet, ABD emperyalizmi ve İsrail Siyonistlerinin sahaya sürdüğü terör örgütlerinin saldırılarına karşı, tam on yıldır yaklaşık 600 bin Suriyelinin canlarını feda etmesiyle sağlanmıştır.
Ve Suriye’de güvenliği sağlamak ise bu meşru hükümetin görevidir. Ayrıca Suriye Hükümeti, bu görevini layıkıyla yapmaktadır. Nitekim Suriye Hükümetinin kontrolündeki topraklardan Türkiye’ye yönelik tek bir terör faaliyetinin olmaması bunun yeterli kanıtıdır.

Öyle anlaşılıyor ki AKP iktidarı hala İhvancı dış politikasının esiri durumundadır. Bu İhvancı dış politika; dostumuz, komşumuz ve kardeşimiz Suriye’nin on yıldır yaşadığı büyük acıların sorumlularındandır. 

Gazetecilere, “Şam’ın aylar değil haftalar içinde düşeceğini” söyleyen Dışişleri Bakanı ve “inşallah bayram namazını Emeviye camiinde kılacağız” diyen Başbakan; AKP iktidarının yetkilileriydi.

Bu kafanın ne yazık ki hala değişmediği görülüyor.
Şam’daki meşru Hükümeti tanımayan AKP iktidarı, ülkemizin sırtındaki 8 milyon mülteci yükünün sorumlusudur. PKK bu politika sayesinde Fırat’ın doğusunda ABD yardımıyla devlet olma hayalini hayata geçirmektedir. Ve Türkiye’nin sınırlı kaynakları bu akıl almaz yanlış politika yüzünden heba edildiği için derin bir ekonomik krizin pençesindeyiz.

AKP iktidarının izlediği Suriye politikasının, Türkiye’nin çıkarlarıyla bir ilgisinin olmaması bir yana, taban tabana zıt olduğu bu son açıklamayla bir kez daha ortaya çıkmıştır.

Haber 2021’den…