ABD Dışişleri: ABD'nin Rusya'nın olası 'saldırısını' önleme imkanları kısıtlı

ABD Dışişleri: ABD'nin Rusya'nın olası 'saldırısını' önleme imkanları kısıtlı
Rusya'nın Ukrayna'ya saldırmayı planladığını bir kez daha öne süren ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Victoria Nuland'ın, Washington'un Moskova'nın 'saldırısını' önleme imkanlarının kısıtlı olduğunu itiraf ettiği belirtildi.

CNN'nin kaynaklarına dayandırdığı haberine göre senatörlere basına kapalı bir brifing veren Nuland, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırmayı planladığını bir kez daha öne sürdü.
Bu bağlamda ABD yönetiminin Rusya'nın olası saldırısına karşı hazırladığı sert yaptırım paketini anlatan Nuland, ABD'nin 'saldırıyı' önleme imkanlarının son derece kısıtlı olduğunu itiraf etti.
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin daha önce Rusya’nın Ukrayna'yı işgal etmeye hazırlandığı yönündeki iddiaların endişe yarattığını belirtmiş ve Moskova’nın Ukrayna’daki çatışmanın bir tarafı olmadığını bir kez daha dile getirmişti. Rus yetkililer, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırmayı planlamadığını defaatle dile getirmişti.

KREMLİN: ABD’NİN UKRAYNA’YA ASKERİ DESTEK YÖNÜNDEKİ AÇIKLAMALARI SAĞLIKSIZ

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Batı medyasında çıkan ve Beyaz Saray’ın adı verilmeye bir temsilcisine dayandırılan haberde, ABD’nin, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırması durumunda, NATO’nun doğusundaki müttefik ülkelere askeri destek sağlanacağı yönündeki iddiayı değerlendirdi.

Basın mensuplarına açıklamada bulunan Peskov, “Çok fazla duygusal açıklama var. Bu yönünü kaybeden açıklamalar sağlıklı yaklaşımdan yoksun” ifadesini kullandı.

Önümüzdeki Rusya-ABD Zirvesi’ne de değinen Kremlin Sözcüsü, “İki lider görüşüyorsa meseleyi çıkmaza sürüklemeyi değil müzakere etmeyi amaçlıyor demek” dedi.

Peskov sözlerini şöyle sürdürdü:

“Her halükarda görüşmenin anlamı var. Başkan Putin’in diplomasi görüşü buna dayanıyor, o diyaloga hazır. Bu diyalog karşılıklı saygıya dayanmalı. Partnerler, birbirinin çıkar ve endişelerini dikkate almalı. Başkan Putin, endişelerini mevkidaşına iletmeye, mevkidaşın endişelerini dinlemeye ve ilgili açıklamalarda bulunmaya hazır."

Rusya’ya yeni sert yaptırımlarla ilgili hazırlık çalışmaların yapıldığı iddialarını da değerlendiren Kremlin Sözcüsü, “Yanılmıyorsam bu CNN tarafından yayınlandı. Bunun fake mi yoksa kasıtlı sızıntı mı olduğunu bilmiyorum. Bu konuda konuşmazdım. Şimdi bir sürü gerçek ve yalan yayınlanıyor. Beyaz Saray’dan dolaylı da olsa bir doğrulama yok, bu yüzden bir şey söyleyemem” ifadelerini kullandı.