ABD'den Rus üniversitesine yaptırım

ABD'den Rus üniversitesine yaptırım
ABD Ticaret Bakanlığı, Moskova Fizik ve Teknoloji Enstitüsü'nü (MFTI) 'ihracat kısıtlamaları' listesine dahil etti.

ABD Ticaret Bakanlığı'nın yayınladığı kararda, "ABD Sanayi ve Güvenlik Bürosu, Moskova Fizik ve Teknoloji Enstitüsü’nü ihracat kısıtlamaları listesine ekledi" şkelinde yazı yayınlandı.

Karar metninde, MFTI'nin 'askeri nihai tüketici için askeri amaçlı ürünler ürettiği' iddialar arasında.

Kararda, MFTI’nin ihracat lisansı başvurularına karşı artık 'ret karinesinin' uygulanacağı  ifade edildi.

ABD Sanayi ve Güvenlik Bürosu'nun kısıtlamaları, ulusal güvenlik veya dış politika çıkarlarını zedeleyen faaliyetlere karışan kuruluşların ürün ihracatı, yeniden ihracatı ve aktarımını içeriyor.

MFTI dışında 'kara listeye' Japonya ve Singapur'dan birer, Çin'den 12 ve Pakistan'dan 13 şirket eklendi.

RUSYA'NIN ABD BÜYÜKELÇİSİ: HER ZAMAN Kİ GİBİ BİZE HİÇBİR HAKİKAT SUNULMADI

Konuya ilişkin açıklamada bulunan Rusya'nın Washington Büyükelçisi Anatoliy Antonov, "Her zamanki gibi bize hiçbir hakikat sunulmadı. Her yeni kısıtlama, ikili ilişkileri normalleştirme konusunda kaçırılmış bir fırsattır" dedi.

MFTI'nin Rusya'nın savunma sanayisine teknik uzman yetiştirdiğinin bir sır olmadığını belirten Antonov, bu gerçeğin ABD'nin ulusal güvenliğini nasıl tehdit ettiği konusunda ancak tahminde bulunabileceklerini sözlerine ekledi.

"Yönetim, siyasetle ilgisi olmayan alanlarla bağlarını yıkıcı bir şekilde koparma çizgisini sürdürüyor" diyen büyükelçi, MFTI'nin askeri nihai tüketici için askeri amaçlı ürünler ürettiği iddiasının inandırıcı olmadığını da söyleyerek konuşmasını tammladı.