ABD'li senatör: Finlandiya ve İsveç, PKK konusunda bizim politikalarımızla aynı yerde duruyor

ABD'li senatör: Finlandiya ve İsveç, PKK konusunda bizim politikalarımızla aynı yerde duruyor
ABD'li Senatör Bob Menendez, Türkiye karşıtı açıklamalarına bir yenisini daha ekledi. Terör örgütü PKK/YPG'ye verdikleri destek nedeniyle NATO'ya katılım talebi Türkiye'den veto yiyen İsveç ve Finlandiya'ya arka çıkan Menendez, "Türkiye buradan ne çıkarmaya çalışıyor anlamıyorum. Finlandiya ve İsveç, PKK konusunda bizim politikalarımızla aynı yerde duruyor" diye konuştu. Menendez, Türkiye'nin söz konusu iki ülkenin NATO üyeliğine yaptığı itirazın Rusya'nın çıkarlarına hizmet ettiğini öne sürdü.

İsveç ve Finlandiya'nın, terör örgütü PKK/YPG'ye verdikleri destek nedeniyle NATO'ya katılım talebi, Türkiye tarafından veto edilmişti. İki ülkenin güvenlik ittifakına katılmak için somut adımlar atması ve terörler arasına mesafe koyması istenmişti.

İki ülkkeden de bu konuda somut adım gelmedi. ABD'li Senatör Bob Menendez, söz konusu tartışmalar üzerinden skandal bir açıklama yaptı.

İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğine destek veren Menendez, "Türkiye buradan ne çıkarmaya çalışıyor anlamıyorum. İki harika demokratik ülkenin NATO’ya katılması için hiçbir tavize gerek yok." diye konuştu.

Menendez açıklamasında, "Gerçek şu ki Finlandiya ve İsveç, PKK ile SDG konusunda bizim politikalarımızla aynı yerde duruyor." diye konuştu.

Menendez, Türkiye'nin söz konusu iki ülkenin NATO üyeliğine yaptığı itirazın Rusya'nın çıkarlarına hizmet ettiğini öne sürdü.