Akıl tutulması!...

Akıl tutulması!...

Döndük dolaştık AKP’nin 2011 yılından sonra izlediği Suriye politikasına geri döndük!

AKP sözcüsü Ömer Çelik, dün Partisinin MYK toplantısından sonra basına yaptığı açıklamada; Suriye devletini kastederek “karşı tarafta bir katliam makinası var” ve “Esed rejimiyle kim empati kuruyorsa o maşadır” ifadelerini kullandı.

İnanılmaz! Bütün Türkiye, başına bela olan ve artık taşınamaz bir yük durumundaki mülteci sorununu konuşuyor ve çözümün Şam ile el sıkışmak olduğu konusunda AKP hariç neredeyse bir fikir birliği var. Tam bu sırada İktidar ise, Suriye’de sorunun Şam Hükümeti olduğunu söylüyor  ve bu ülkenin meşru Hükümeti’ne mezhepçi anlayışlarının sonucu olan düşmanlığı, her geçen gün dozunu artırarak sürdürmede inat ediyor.

Bir milyon mülteciyi Türkiye’nin kontrolündeki Suriye’ye ait bölgelere yerleştirmek;

Bu operasyonu “yerel meclisler” dediği ve Suriye devletinin “terör örgütü” olarak nitelendirdiği İhvanı Müslimin ve Heyet Tahrir Şam gibi yapılarla yapmayı planlamak,

Suriye devletinin meşru Hükümetini düşman olarak görmekte ısrar etmek,

Bütün bunlar Astana sürecinin dinamitlenmesi anlamına geliyor.

Bütün bunlar Türkiye’nin Rusya, İran, Irak başta olmak üzere bütün bölge devletleri ile ters düşmesi anlamına geliyor. Başta Suriye devleti ve halkı olmak üzere hiçbir bölge devleti, AKP iktidarının izlediği Suriye’nin toprak bütünlüğünü ve egemenlik hakkını tanımayan bu politikasını kabul etmeyecektir.

Ukrayna’daki gelişmeler ile birlikte Rusya başta olmak üzere bölge devletlerinin dikkati esas olarak buraya yöneldi. Ama Ukrayna operasyonu sonsuza kadar sürmeyecek ve AKP bu politikasında ısrar ederse çok uzak olmayan bir gelecekte Türkiye en başta; Suriye devleti ile birlikte Rusya, İran, Irak ve Lübnan ile karşı karşıya kalacak!

İktidarın son aylarda ABD’ye peşpeşe yolladığı “ilişkileri düzeltelim” mesajları ile birlikte düşünüldüğünde, AKP’nin Türkiye’yi her konuda içinden çıkılmaz bir noktaya sürüklemek istediği anlaşılıyor.

İşte bu tablo, 2011 politikalarına dönüştür.

Elbette Türkiye bu akıl almaz gidişe teslim olmayacaktır.

Ama AKP iktidarının izlediği bu akıl almaz politika düşünüldüğünde insanın aklına, “Çöküşe giden bir iktidar önce aklını kaybeder” sözünden başka söyleyecek bir şey gelmiyor!

Haber2021’den…