AKP neden iktidarda sorusunun cevabı

AKP neden iktidarda sorusunun cevabı

Kılıçdaroğlu, 26 Ekim günü TBMM’de kabul edilen TSK’ya iki yıl süreyle Irak ve Suriye’de operasyon yapma yetkisi veren tezkereye “Hayır” dedikten tam bir hafta sonra Yozgat’ta muhtarlar, STK temsilcileri ve kanaat önderleri ile buluştu ve kelimesi kelimesine şunları söyledi:
"Söz veriyorum: O Kandil denen yuvayı yerle yeksan etmezsem bana da Kılıçdaroğlu demesinler!”
Neresinden bakarsanız bakın, bir hafta arayla birbirinin 180 derece zıddı iki politikayı dillendiren kişi veya partinin halk tarafından ciddiye alınmayacağı açıktır.
CHP, neden yıllardır belli bir seçmen kitlesinin ötesinde halktan ciddi destek almadı veya ekonomiden dış politikaya kadar her alanda Türkiye’nin yaşadığı sorunların sorumlusu olan AKP’nin neden hala iktidarda olduğu sorusunun cevabı; işte Kılıçdaroğlu’nun, bir hafta arayla ortaya koyduğu bu politik duruşun halka güven vermemesindedir.
Sormazlar mı adama? Madem iktidara gelir gelmez Kandil’i yerle bir etmek gerekliliğinden söz ediyorsun, o zaman demek ki Türkiye’nin milli güvenliğine yönelik tehditleri bertaraf etmek için sınır ötesi operasyonlara ihtiyacı var.
Madem öyle, o halde neden sınır ötesi operasyon tezkeresine “hayır” dedin?
Veya eğer Kılıçdaroğlu şöyle düşünüyorsa, “Evet Türkiye’nin sınır ötesi operasyona ihtiyacı var, ama bu operasyonu ancak biz iktidar olabilirsek yapabiliriz.” 
O zaman gene sormazlar mı adama? Peki sizin bu tavrınızdan, iktidar olmadığınız müddetçe, Türkiye’ye yönelen tehdidin sahipleri, serbestçe faaliyetlerini sürdürmeye devam etsinler sonucu çıkmaz mı?”
Böylesine bir tavır halk tarafından ciddiye alınamaz.
Aynı şekilde geçen sene Meclise gelen tezkereye “evet” deyip, koşullarda bir değişme olmadığı halde bu sene “hayır” demenin de akla uygun bir açıklaması yoktur.
İşte bütün bu ve benzer tavırlardan dolayı CHP ve “millet ittifakı”; AKP’nin en büyük şansıdır.

Haber 2021’den...