AKP’li Özlem Zengin’den Yeni Şafak’a ‘Ayasofya imamı’ tepkisi

AKP’li Özlem Zengin’den Yeni Şafak’a ‘Ayasofya imamı’ tepkisi
Eski Ayasofya Baş İmamı Mehmet Boynukalın'ın istifasıyla ilgili Yeni Şafak, AKP'li Özlem Zengin'in “Ayasofya'nın özgürleştiğini düşünüyorum” dediğini yazdı. Zengin bu sabah gazeteyi “yalan” yazmakla suçladı.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Özlem Zangin, TVNET’te yayınlanan Sert Sorular programında, skandal açıklamalarıyla gündeme gelen eski Ayasofya Baş İmamı Mehmet Boynukalın ile yaşadığı tartışmaya değindi. Boynukalın’ın tartışma sonrası istifa etmesinde herhangi bir rolü olmadığını söyleyen Zengin, Yeni Şafak‘ın aktardığına göre, “Dahlim yok ama ben Ayasofya’nın özgürleştiğini düşünüyorum. Ayasofya kimsenin sıfatı değil. Tek başına, müstakil” ifadelerini kullandı.

Zengin konuya ilişkin açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Adalet Bakanlığımızın çok önemli bir çalışmasıyla beraber artık kadın cinayetleri hukuki bir terim olarak mevzuatın içerisine girmiş oldu. Kadın cinayetleri denilen şey hukuk mevzuatında bir tanımlama. Böyle bir tanımlama varken sizin karşınıza devamlı dini referans göstererek hukukun var kıldığı kavramları reddetmeye çalışan insanlar oluyor. Onu dinleyen insanlar sizi düşman biliyor. Beni dindar görmüyorlar. Benim ne kadar inançlı olduğuma insanlar mı karar verecek?

Burada problem şu, kadınlar için şiddetin konuşulduğu bir gün var, çok önemli bir günden bahsediyoruz ve hukuken de bir terimden bahsediyoruz. Araya dinle ilgili bir referans girdiği zaman siz ne söylerseniz söyleyin onunla rekabet etme şansınız kalmıyor. Oysa ki siz hukuken var olan bir gerçeklikten bahsediyorsunuz. Tezlerimizi savunurken; din ile dini yan yana koymalıyız, hukuk ile hukuku.”

Haberin ardından Zengin’den Yeni Şafak gazetesine tepki geldi. AKP’li Zengin, sosyal medya hesabından, “Benim kelimelerimi haberinizin manşeti yapacaksanız sadece ve sadece benim kullandığım haliyle yazmak esastır. Kullanmadığım kelimeleri telaffuz etmişim gibi benim ağzımdan yazamazsınız” diye sitem etti.