AKP'li Tosun: Laiklik Cumhuriyetin kurucu ilkelerinden değil

AKP'li Tosun: Laiklik Cumhuriyetin kurucu ilkelerinden değil
'Laiklik Anayasadan çıkmalı' sözleriyle gündem olan Resul Tosun, laiklik karşıtı duruşunu sürdürdü. Laikliğin millete sorulmadan anayasaya derç edildiğini söyleyen Tosun, 'Yani laiklik Cumhuriyetin değil, CHP'nin ilkelerinden biridir' dedi.

Eski AKP Milletvekili Star yazarı Resul Tosun'un “Laiklik ilkesi tüm çağdaş ülkelerde olduğu gibi ya anayasadan çıkarılmalı ya da istismarı engelleyecek netlikte tarif edilerek yer almalıdır” sözleri büyük tepki çekmişti.

Tosun gelen tepkilere bugünkü köşesinde yanıt verirken yine laikliği hedef aldı ve “laiklik cumhuriyetin kurucu ilkelerinden biri değildir, CHP'nin 1927 kurultayında belirlediği dört ilkeden biridir” dedi.

Gelen eleştirilere CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç'un açıklamaları üzerinden yanıt vermeye çalışan Tosun, şu ifadeleri kullandı:

“Engin Özkoç açıklamasında, 'Türkiye'nin kurucu ilkelerinden, laiklik ilkesinde istismara yol açacak bir durum yoktur' derken hem Cumhuriyet tarihini görmezden gelmiştir hem de dünya gerçeklerini.

Çünkü kurucu ilkeler arasında laiklik yoktur. Cumhuriyetin kuruluşu 1923'tedir, laikliğin anayasada yer alması 1937'dedir.

Cumhuriyetin fabrika ayarlarını belirleyen 1924 anayasasında laiklik yoktur. Tersine ikinci maddede İslam, devletin dini olarak kabul edilmiştir. 1928 yılına kadar da bu madde yürürlükte kalmıştır.

Laiklik CHP'nin 1927 kurultayında belirlediği dört ilkeden biridir.

Daha sonra millete sorulmadan anayasaya derç edilmiştir. Yani laiklik Cumhuriyetin değil, CHP'nin ilkelerinden biridir.”

ÖMER ÇELİK; İFADELERİNE KATILMIYORUZ  

Tosun, dün AKP Sözcüsü Ömer Çelik'in kendisiyle ilgili açıklamalarına da değindi.

Çelik dünkü basın toplantısında Tosun'un açıklamalarıyla ilgili bir soruya şöyle yanıt vermişti: "Sayın Resul Tosun'un da Engin Özkoç'un da ifadelerine katılmıyoruz. AK Parti'nin laiklik konusuyla ilgili duruşu nettir, tüzüğümüzde var. Anayasa'da kalmasını istiyoruz, kesinlikle çıkartılamaz. Laiklik etrafımızdaki coğrafyaya baktığımızda barışı sağlayan bir mekanizma. Biz laiklik prensibinin Anayasa'da korunması gerektiğini düşünüyoruz. Laikliğin istismarıdır laikçilik. AK Parti iktidara geldiği ilk günden beri laiklik prensibini güçlü bir şekilde korumuştur. Cumhuriyet, laiklik ve demokrasi arasındaki denge iyi işlediği zaman Türkiye'nin ilerlemesi her zaman iyi olmuştur."

TOSUN; 'ONUN YERİNDE BEN OLSAYDIM AYNI ŞEYLERİ SÖYLERDİM'

Tosun, Çelik'in sözleriyle ilgili de “Bunlar benim düşüncemdir partimi bağlamaz. (Nitekim AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik bey dün partinin görüşünü açıklamıştır. Onun yerinde ben olsaydım, onun sorumluluğunu taşısaydım ben de aynı şeyleri söylerdim.)” ifadelerini kullandı.