Alman sanayi devi Türkiye’deki tesisini satıyor

Alman sanayi devi Türkiye’deki tesisini satıyor
Alman sanayi devi Thyssenkrupp, 30 bin tondan fazla çeliği işleyen Gebze'deki tesisini satılıyor.

Dünyanın en büyük sanayi şirketlerinden biri Thyssenkrupp, son dönemde yeniden yapılanmaya başlatıyor. Dünya gazetesinden Kerim Ülker’in yazısında duyurduğu gelişmeye göre, Thyssenkrupp, paslanmaz çelik ürünleri alanını bırakıyor. Thyssenkrupp, İtalya merkezli firması Acciai Speciali Terni (AST) firmasındaki hisseleri, yine bir İtalyan olan Arvedi Group’a satılacak. Resmi süreçlerin tamamlanmasıyla Thyssenkrupp, savunma sanayisi dışındaki en önemli birimini bırakacak. Bu satışın Türkiye için anlamı da oldukça önemli. Alman devine ait AST’nin dünyada 3 tesisi var. İtalya dışındaki tesisler Türkiye ve Almanya’da mevcut. Anlaşma tamamlandığında Alman şirket, Türkiye’deki en önemli varlığını da satmış ve çelik alanını bırakmış olacak.      

750 MİLYON LİRA CİROSU VAR

20 yıl önce Türkiye’de kurulan Thyssenkrupp Materials Turkey, başta Arçelik, Bosch olmak üzere otomotivden beyaz eşyaya kadar birçok sektörün çelik tedarikinde görev yapıyor. Gebze’deki Organize Sanayi Bölgesi’nde 30 bin metrekaresi açık, 20 bin metrekaresi kapalı alana sahip fabrikasında, 30 bin tondan fazla paslanmaz çeliği işliyor. Son olarak bu tesise 2017 yılında 2 milyon Euro’luk ek yatırım yapan Thyssenkrupp, karbon işleme işini büyütmüştü. Alman şirketin Türkiye biriminin cirosu ise 750 milyon lira yani 70 milyon Euro’nun üzerinde. Alman şirketin bu satışı, Türkiye açısından oldukça önemli. Asansör işinin yanı sıra çelikten de ayrılması Türkiye’deki varlıklarının da azaltılması anlamına geliyor. Edindiğim bilgilere göre, Thyssenkrupp’un Türkiye ile olan tek ilişkisi denizaltı projesi.

ÇİNLİLER TALİP OLMUŞTU      

Thyssenkrupp'un Türkiye birimi de dahil vitrine çıkardığı şirketlere, Çinli Baosteel dahil dünyanın farklı ülkelerinden devler de talep etmişlerdi. Satışın 2022 yılında tamamlanması bekleniyor. Thyssenkrupp'un vitrindeki firmasını almaya hazırlanan Arvedi Group ise 1963 yılında kuruldu. Özel çelik üretiminde Avrupa’nın en büyüklerinden olan firma 3 bin 600 çalışana, 3.6 milyar Euro’luk cirosu olan firma.