Avrupa'daki tedarik sıkıntısı ABD'ye de yayıldı! Biden: Ulusal Muhafızları göreve çağırabilirim

Avrupa'daki tedarik sıkıntısı ABD'ye de yayıldı! Biden: Ulusal Muhafızları göreve çağırabilirim
ABD Başkanı Joe Biden, tedarik zincirinde son dönemde yaşanan sıkıntıları gidermek için gerekirse Ulusal Muhafız güçlerini göreve çağırabileceğini açıkladı.

Biden, CNN'in düzenlediği forumda halkın ve sunucu Anderson Cooper'ın sorulara cevap verdi.

Ağırlıklı olarak iç politika ve ekonomi başlıklarının konuşulduğu forumda Biden, altyapı paketi konusunda kısa sürede Kongrenin anlaşmaya varmasını beklediğini bildirdi.

BENZİN FİYATLARINDA DÜŞÜŞ İÇİN 2022'Yİ İŞARET ETTİ

Kendisi için bugüne kadar en zor yasa tasarısının silah düzenlemesi olduğuna dikkat çeken Biden, sunucu Cooper'a dönerek, "Biliyorsun, 370 yıldır Senatodayım." dedi.

Cooper'ın "Tedarik zincirindeki sıkıntıları gidermek için Ulusal Muhafızları göreve çağırmayı düşünüyor musunuz?'' diye sorduduğu soruya Biden, "Evet kesinlikle, kesinlikle bunu yaparım. Tır şoförlerinin sayısını artıramazsak, bunu yapacağım." şeklinde cevap verdi.

Biden, birçok ekonomi uzmanının aksine enflasyonun uzun süre artmaya devam edeceğini düşünmediğini söyleyerek, "Benzin fiyatlarında bu yıl düşüş beklenmiyor. 2022'de bunu bekleyebiliriz." diye belirtti.

ÇİN'E TAYVAN MESAJI

Biden, Çin'in Tayvan'a girmesi durumunda ABD'nin Tayvan'ı savunup savunmayacağı sırusuna ise, "Tabii ki de savunacağız, bu konuda verilmiş sözümüz var." yanıtı ile karşılık verdi.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile sıklıkla görüştüğünü vurgulayan Biden, "Çin ile soğuk savaş peşinde değiliz." diyerek konuşmasını tamamladı.