Bilal Erdoğan’ın Okul Aile Birliğinde yer aldığı okulda ‘ivedi’ ihale

Bilal Erdoğan’ın Okul Aile Birliğinde yer aldığı okulda ‘ivedi’ ihale
İTO Marmara Anadolu İmam Hatip Lisesi’ne, “İvedi” olarak spor salonu, kantin ve sosyal etkinlik birimleri yapılacak. "İvedi" ihale yapılan okulun, Okul Aile Birliğinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan da yer alıyor

İTO Marmara Anadolu İmam Hatip Lisesi’ne, “İvedi” olarak spor salonu, kantin ve sosyal etkinlik birimleri yapılacak. "İvedi" ihale yapılan okulun, Okul Aile Birliğinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan da yer alıyor.

İstanbul Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı tarafından, Üsküdar Küçükçamlıca’da bulunan, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Marmara Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin bahçesine spor salonu, kantin ve sosyal etkinlik birimleri yapılması için “ivedi” ihale düzenledi. 3 Şubat’ta düzenlenen ihale Kamu İhale Kanunu’nun 21. Maddesinin (b) fıkrasına göre, bir başka ifade ile “Pazarlık” usulüne göre düzenlendi. İhaleyi, Siyahkalem Mühendislik İnş. San. ve Tic. A.Ş. 12 milyon 570 bin TL’ye üstlendi. İstanbul Valiliği, “Pazarlık” usulü, yani, sadece davet edilen firmaların teklif verebildiği ihaleyi üstlenen söz konusu firma ile 11 Şubat 2021 tarihinde sözleşme imzaladı. ‘İvedi’ olarak ihalesi yapılan spor salonu ve kantinin yapımı sözleşmeye göre 18 Ağustos 2021 tarihine kadar tamamlanacak.

PANDEMİ SÜRECİNDE ‘İVEDİ’ SPOR SALONU VE KANTİN İHALESİ

Konu ile ilgili Odatv’de yer alan haberde “Kamu kurumlarının, “Pazarlık” usulü 21/b’ye göre ihale düzenlemeleri belli kurala bağlanmış durumda. Söz konusu usule göre ihale düzenlemek için kanuni düzenleme şöyle:

“Doğal afetler, salgın hastalıklar, can veya mal kaybı tehlikesi gibi ani ve beklenmeyen veya yapım tekniği açısından özellik arz eden veya yapı veya can ve mal güvenliğinin sağlanması açısından ivedilikle yapılması gerekliliği idarece belirlenen hallerde veyahut idare tarafından önceden öngörülemeyen olayların ortaya çıkması üzerine ihalenin ivedi olarak yapılmasının zorunlu olması.”

Spor salonu ve kantinin “ivedi” olarak yapılmak istenmesi, kanununda sayılan gerekçelerle kısmen uyuşmaması dikkat çekiyor. Salgın, hastalık şeklen uygun düşmekle birlikte, korona zamanında spor salonlarına gitmek, kantinden alışveriş yapmak çok daha büyük risk taşıyor. İdarenin önceden öngöremediği durumların ortaya çıkması da pek mümkün değil, çünkü bir okulun spor salonu ve kantini olur. Eğer spor salonu ve kantinin yeniden yapılması gerekli ise ihale, “pazarlık” değil “açık” usulle yapılmalıydı” ifadelerine yer verildi.

OKULDA ZATEN SPOR SALONU VARMIŞ

Öte yandan okulun internet sitesindeki verilere göre, İmam Hatip Lisesi’nde 405 öğrenci, 42 öğretmen, 35 derslik, 4 fen laboratuvarı, 2 konferans salonu, spor salonu, resim, müzik, bilgisayar sınıfları, revir, kütüphane ve 2 de yemekhane bulunuyor. Yani mevcutta bir spor salonu bulunan okula ikinci spor salonu için ivedi ihale yapılıyor.

Yine internet bilgilerine göre, lisenin, 5 kişilik “Okul Aile Birliği” yönetim kurulu üyeleri arasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan da (İlim Yayma Vakfı) bulunuyor.

Diğer asil ve yedek üyeler ise şu isimlerden oluşuyor:

“Hüseyin Emre Yüksel (Bezmialem Vakıf Üniversitesi SKS Daire Başkanı), Mesut Albayrak (İş Adamı), Ahmet BUĞA(İş Adamı), İsmail Ramazanoğlu (İstanbul Medeniyet Üniversitesi SKS Daire Başkanı).

Yedek üyeler: Prof. Dr. Mustafa Taşdemir(Sağlık Bakanlığı-Genel Müdür), Dr. İbrahim Altan(Kızılay-Genel Müdür), Öğrt. Göv. Mahmut Sami Kanbaş( Marmara Üniversitesi Öğretim Görevlisi), Mustafa Şevket Ünlü(İş Adamı), Ömer Akkuş(İş Adamı)