Bilim Teknoloji Haberleri

NASA'nın aracı Mars'ta karbon izi buldu

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı'nın gezginci keşif aracı Curiosity Mars'ta karbon izine rastladı.

Dünya'nın çekirdeği düşünülenden daha hızlı soğuyor

İsviçre'de yapılan bir araştırma, Dünya'nın iç kısmının beklenenden daha hızlı bir şekilde soğuduğunu gösterdi. Araştırmaya göre Dünya, Merkür ve Mars gibi daha önce düşünülenden çok daha hızlı bir şekilde inaktif hale gelecek.

Milli Muharip Uçak için kritik alt sistemler çalışmaları sürüyor

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) ile Altınay Havacılık ve İleri Teknolojiler'in (ALTINAY) ortaklığında kurulan TAAC Havacılık Teknolojileri, 2023 yılında hangardan çıkacak Milli Muharip Uçağı'nın uçuş kontrol sistemi, iniş takımı ve silah kapağı açma-kapama hareket mekanizmalarını geliştirmeye devam ediyor.

Kuzey Işıkları Stockholm'de gökyüzünü yeşile boyadı

Kuzey Işıkları, yeryüzünün manyetik alanı ile Güneş'ten gelen yüklü parçacıkların etkileşimi sonucu ortaya çıkıyor. Kuzey Işıkları bu kez de İsveç'te gökyüzünü yeşile boyadı.

Türkiye'nin ilk cep uydusu 'Grizu-263A' uzaya fırlatıldı

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencilerinden oluşan Grizu-263 Uzay Takımı'nın tasarladığı uydu, Space X firmasına ait Falcon 9 roketiyle uzaya gönderildi.

Çin'de 'yapay Ay' inşa edildi

Çin'de düşük yerçekimi koşullarını simüle eden 'yapay bir ay' inşa etti. Tesisin Çin'in gelecekteki ay görevlerinde önemli bir rol oynaması bekleniyor.

2022'nin son günü gökyüzünde 7 gezegen aynı anda görülecek

2022'nin en önemli gök olayı, yılbaşı akşamı izlenebilecek. 31 Aralık 2022 gün batımından itibaren 5'i çıplak gözle, 2'si teleskopla 7 gezegen aynı anda görülebilecek. Bu gezegenlere Ay'ın da eşlik edeceğini belirten TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi'nden Dr. Tuncay Özışık, 20-30 yılda gerçekleşebilecek ilginç bir olay yaşanacağını açıkladı.

Çin'in 'yapay güneşi' yeni bir rekor kırdı: Güneş'ten beş kat büyük bir sıcaklık oranına ulaştı

Çin'in 'yapay güneşi', yapılan son deneylerde Güneş'ten 5 kat daha büyük bir sıcaklık oranına ulaşarak yeni bir rekor kırdı. Yapay Güneş, 70 milyon derecelik ısıyı 17 dakikadan fazla bir süre korudu.

Çin, Mars'ın yeni fotoğraflarını paylaştı

Çin’in Mars keşif aracı "Tianwen-1" Kızıl Gezegen'den yeni fotoğraflar paylaştı.

Rus bilim insanlarından 27 milyon tonluk asteroit uyarısı

Rusya Acil Durumlar Bakanlığı’na bağlı Sivil Savunma ve Acil Durumlar Araştırma Enstitüsü, en tehlikeli asteroitlerden biri olarak gösterilen 325 metre genişliğindeki 99942 Apofis’in, 2029 ilkbaharında Dünya’ya, jeostatik uyduların bulunduğu konumdan geçeceği uyarısında bulundu.

İran uzaya yeni uydu roketi fırlattı

İran devlet televizyonu Tahran'ın uzaya üç cihaz taşıyan bir uydu roketi fırlattığını duyurdu. Ancak Dünya'nın yörüngesine herhangi bir nesnenin girip girmediği henüz belirsiz.

Çin'den imalat sanayinde robot devrimi

Çin'in açıkladığı yeni 'robotlaşma' planı, 2025'te iç imalat sanayinin yüzde 70'nin operasyonlarını dijital yürütmesini öngörüyor.

Çin ile Elon Musk arasında uzay istasyonu gerginliği

Çin, milyarder girişimci Elon Musk'ın uzay şirketi SpaceX tarafından fırlatılan uyduların geçtiğimiz yıl uzay istasyonuyla neredeyse iki kez çarpışmasının ardından, BM'ye ABD'yi uyarma çağrısında bulundu.

Çinli bilim insanları, ham petrolü parçalayabilen mikroorganizma keşfetti

Çinli bilim insanları, bir petrol havzasında ham petrolü parçalayabilen bir mikroorganizma keşfetti. Uzmanlar bu mikroorganizmanın üreteceği metan gazının uzay yakıtı maliyetlerini düşürebileceğini açıkladı.

Çin'in taykonot ekibi ikinci uzay yürüyüşüne çıktı

Çin'in Dünya yörüngesinde kurmakta olduğu Tiengong (Gök sarayı) Uzay İstasyonu'na gönderdiği Şıncou-13 taykonot ekibi, ikinci uzay yürüyüşünü gerçekleştirdi.

NASA 10 milyar dolara mal olan dünyanın en büyük uzay teleskobu James Webb'i uzaya fırlattı

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı NASA tarafından 10 milyar dolar bütçe ile üretilen dünyanın en büyük uzay teleskobu James Webb, uzaya fırlatıldı. Bu anlar, tüm dünya genelinde canlı olarak yayınlandı.