Bilim Teknoloji Haberleri

Uzay Ajansı Başkanı Yıldırım: Türk astronot uzayda 1 hafta kalacak

Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Yıldırım, Türk astronotun seçilme ve uzaya gönderilme sürecine ilişkin, "Türk astronot uzayda bir hafta kalacak. Bir kadın ve bir erkeğe eğitim verilecek" dedi.

AKP Sözcüsünden NATO savunması: Bazıları hadlerini aşarak Türkiye'nin NATO üyeliğini tartışmaya çalıştı

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, "Türkiye Cumhuriyeti'nin sınırları NATO'nun, Avrupa Birliği'nin sınırları anlamına geliyor... Türkiye'nin NATO üyeliğini haddi olmadığı halde, yetkisi olmadığı halde tartışmaya açmaya çalışanlar, Türkiye'nin ne kadar kilit bir önemde olduğunu vurguladılar" dedi.

Elon Musk Twitter'ın tamamını satın almak istiyor

Elon Musk, Twitter'ın tamamını satın almak için 41 milyar dolarlık bir teklif yaptı.

Togg'dan karlı paylaşım

Sıfırın altında 40 dereceye varan zorlu hava koşullarında test edilen Togg, başarılı sonuçlar almaya devam ediyor.

TUSAŞ, Milli Muharip Uçak için hazırlanan yeni videoyu paylaştı

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), Milli Muharip Uçak (MMU) için hazırlanan yeni videoyu, “İstiklal ve istikbal uğrunda gökyüzünü dolduracak kanatlarıyla” ifadeleri ile paylaştı.

Türkiye Uzay Ajansı Başkanı: 2029'da aya insansız araç indirmeyi hedefliyoruz

Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, 2029'da bilimsel veri toplayacak insansız aracı aya indirmeyi hedeflediklerini ve uzay aracının tasarımlarının sürdüğünü söyledi.

Saatte 9334 km hızla ilerleyen uzay çöpü birkaç saat sonra Ay'a çarpacak

Saatte 9334 km hızla ilerleyen uzay çöpü birkaç saat sonra Ay'a çarpacak

Türkiye'nin otomobili TOGG için son 12 aya girildi

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, TOGG'u yollarda görebilmek için son 12 ay içine girildiğini açıkladı.

Samanyolu'nun 100 katı: Bilinen en büyük galaksi keşfedildi

Dünya'dan 3 milyar ışık yılı uzaklıkta bilinen en büyük galaksi keşfedildi. Alcyoneus'un bir ucundan giren ışığın diğer taraftan çıkması 16 milyon ışık yılı sürüyor. Galaksinin evrende yeni keşiflere yol açacağı düşünülüyor.

Tüm zamanların en büyük güneş patlaması kaydedildi

Solar Orbiter uzay aracı bugüne kadar en büyük güneş patlaması anını kayıt altına aldı. Yetkililerin yaptığı açıklamalara göre; bu zamana kadar tek bir anda gözlemlenen olay olduğu belirtildi.

Milli hava savunma sistemine yeni kabiliyet

Milli Hava Savunma Füze Sistemi HİSAR O+ ilk Radyo Frekansı (RF) Arayıcı Başlıklı Test Füzesi atışında hedef imha edilerek hava savunma sistemlerine yeni bir kabiliyet kazandırıldı.

Çin, dünyanın en büyük 5G ağını kullanıma sunuyor

Çin Sanayi ve Enformasyon Teknolojileri Bakanlığı, dünyanın en büyük 5G ağını kullanıma sunacağını duyurdu. Yeni nesil teknolojinin 2023 yılına kadar 560 milyon kullanıcıyı aşması bekleniyor.

Korkulu bekleyiş! Kontrolden çıkan SpaceX roketi Ay ile çarpışma rotasında

2015'te Florida'dan fırlatılan SpaceX roketi Falcon 9'un rotası kontrolden çıktı. Derin uzayda iklim araştırmaları yapması planlanan roketin yakın zamanda Ay'a çarpması bekleniyor.

NASA'nın aracı Mars'ta karbon izi buldu

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı'nın gezginci keşif aracı Curiosity Mars'ta karbon izine rastladı.

Dünya'nın çekirdeği düşünülenden daha hızlı soğuyor

İsviçre'de yapılan bir araştırma, Dünya'nın iç kısmının beklenenden daha hızlı bir şekilde soğuduğunu gösterdi. Araştırmaya göre Dünya, Merkür ve Mars gibi daha önce düşünülenden çok daha hızlı bir şekilde inaktif hale gelecek.

Milli Muharip Uçak için kritik alt sistemler çalışmaları sürüyor

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) ile Altınay Havacılık ve İleri Teknolojiler'in (ALTINAY) ortaklığında kurulan TAAC Havacılık Teknolojileri, 2023 yılında hangardan çıkacak Milli Muharip Uçağı'nın uçuş kontrol sistemi, iniş takımı ve silah kapağı açma-kapama hareket mekanizmalarını geliştirmeye devam ediyor.