Bilim Teknoloji Haberleri

Vaka ve vefat sayısında korkutan artış

Son 24 saatte 24 bin 832 yeni vaka tespit edildi. 126 kişi koronavirüs sebebiyle hayatını kaybetti. 6 bin 243 kişi sağlığına kavuştu.

1. Hava Bakım Fabrika Müdürlüğü işçileri: Antika denilen söndürme uçaklarını yapabiliriz

Türk Harb-İş Sendikası Eskişehir Şubesi, Türk Hava Kurumu'nda 'atıl' durumda bırakılan yangın söndürme uçaklarının bakımlar iyi yapılması halinde ilk günkü performanslarıyla kullanılabileceği belirtti ve 1. Hava Bakım Fabrika Müdürlüğü işçilerinin bu sorumluluğu almaya hazır olduğu vurgulandı.

İzmir'e meteor mu düştü? Ege Üniversitesi Gözlemevinden açıklama

Ege Üniversitesi Gözlemevi Müdürü Doç. Dr. Hasan Ali Dal, 'İzmir ve çevresine düşen meteorun olduğu videolarla ilgili konuştu ve gök taşının yeryüzüne inmediğini ve gökyüzünde parçalandığını dile getirdi.

Türkiye'deki yangınlar uydudan izleniyor

NASA dünyada ortaya çıkan orman yangınlarının uydular aracılığıyla eş zamanlı olarak takip edilebileceği 'FIRMS' adlı haritalama sistemini kurdu. Haritada dünya üzerinde devam eden yangınlarla ilgili veriler paylaşılıyor. Platformdan aynı zamanda Antalya, Mersin, Muğla, Osmaniye, Kayseri ve Adana’daki yangınlar da izlenebiliyor.

Yerli uçan otomobil AirCar deneme uçuşunu başarıyla tamamladı

Softtech'in yazılım sistemleri ile desteklediği yerli uçan otomobil AirCar'ın ilk deneme uçuşu başarıyla tamamlandı. Elektrikli ve yüzde yüz otonom olarak tasarlanan yerli uçan otomobil AirCar'ın 2025 yılında İstanbul semalarında olması bekleniyor.

NASA astronotundan Atatürk'lü paylaşım

NASA astronotu Shane Kimbrough, son paylaşımında Türkiye'ye yer verdi. Kimbrough "İstanbul, Türkiye uzaydan harika görünüyor. İkinci fotoğrafta Atatürk Olimpiyat Stadı'nı görebilirsiniz. Stadyum, adını Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk'ten almıştır" dedi.

Türkiye'nin dışlandığı F-35 uçaklarının yüzde 15'inin motorları çalışmıyor

The Drive dergisinde yayınlanan bir yazıda, şu anda dünyadaki F-35 jetlerinden 46’sının motorlarının çalışmadığı, bunun da motorun dönen kanatları üstündeki ısıdan koruyucu kaplamayla ilgili bir sorundan kaynaklandığı belirtiliyor.

TOGG: '2022 yılının sonunda seri üretime hazırız'

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG), yerli otomobilin 2022 yılının sonunda seri üretime hazır olduğunu duyurdu.

FETÖ'den yargılanan eski Tuğgeneral Atasoy tutuklandı

FETÖ soruşturmasında itirafçı olduktan sonra serbest bırakılan eski Kara Kuvvetleri İstihbarat Başkanı Serdar Atasoy, çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandı.

Çin'den, Dünya'yı tehdit edecek asteroide roket teklifi

Çin Ulusal Uzay Bilim Merkezi araştırmacıları asteroit savuşturma üzerine yaptıkları simülasyonları 23 adet Long March 5 füzesi ile denemek istiyor.

NASA: Yörüngedeki enkaz Uluslararası Uzay İstasyonu ile çarpışabilir

NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu'na (UUİ) uzay enkazı çarpma tehlikesi olduğunu bildirirken, Roscosmos başkanı Dmitriy Rogozin 'bu ihtimali doğrulayamadıklarını' söyledi.

Alkollü canavar uzay boşluğunda dolaşıyor

Bilim insanları, 46P/Wirtanen adlı kuyrukluyıldızın ‘koma’ adı verilen atmosferini inceledi ve yüksek seviyede alkol barındırdığını tespit etti.

Dışkı araştırması: Mayalar da iklimsel değişimlerden etkilendi

Antik Maya kenti Itzan'da insan ve hayvan dışkısındaki organik moleküller üzerinde yapılan incelemelere göre, iklim değişikliği günümüzden 3 bin 300 yıl önce de nüfusların yer değiştirmesine yol açtı.

NASA Başkanı: Uzayda yaşam olasılığını hissettim, evrende yalnız değiliz

ABD yönetimlerinin tanımlanamayan uçan nesne anlamına gelen UFO'larla uzaylıların olası varlığına dair belgeleri uzun zaman sakladıktan sonra tam da koronavirüs pandemisi döneminde kamuoyuna açıklamaya başlaması dikkat çekerken, NASA Başkanı Bill Nelson'dan açıklama geldi.

Türksat 5A uydusu bugün hizmete başlıyor

Türksat'ın Gölbaşı yerleşkesinde Türksat 5A Uydusu Hizmete Alma Töreni, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla gerçekleştirilecek. Uydu geniş kapsama lanaıyla dünyanın ...

Çin'in uzay aracı Zhurong, Mars'tan video paylaştı

Çin, uzay aracı Zhurong'un Mars’a iniş yaptığı videoları yayımladı.