Bilim Teknoloji Haberleri

Prof. Dr. Erol Manisalı'nın kaleminden: Yazamadıklarımı Şimdi Yazdım

Cumhuriyet gazetesi yazarı Prof. Dr. Erol Manisalı'nın kaleminden "Yazamadıklarımı Şimdi Yazdım" kitabı raflardaki yerini aldı. 

Bilim insanlarından korkutan öngörü!

Çin’de yapılan araştırmaya göre, Kuzey Yarımküre’de her geçen gün sonbahar ve kış aylarının kısaldığı açıklandı.Araştırmacılar, küresel ısınmanın mevcut durumda devam etmesi halinde 2100 yılına kadar Kuzey Yarımküre’de kış aylarının iki aydan daha az süreceğini, ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinin daha da kısalacağını, yaz aylarının ise 6 aya çıkacağını tahmin ettiklerini açıkladı.

Trabzon Koskarlı Mağarası'nda M.Ö. 10 bin ile 11 bin yıllık yaşam belirtisi

Uzmanlar, Trabzon’un Düzköy ilçesindeki Çayırbağı mahallesinde yer alan Koskarlı Mağarası'nda yaptıkları kazı çalışmalarında, M.Ö. 10 bin ile M.Ö. 11 bin yılları arasında insana ait hammaddesi obsidyen olan taş alet kalıntıları buldular.

Cezayir’e düşmüştü! Dünyadan daha eski

Geçen yıl mayıs ayında Cezayir’e düşen göktaşıyla ilgili yapılan açıklamada, meteorun koptuğu gezegenin 4.56 milyar yıl yaşında olduğu iddia edildi.

Rusya Twitter’a erişim sınırı getirdi

Rusya sosyal paylaşım sitesi Twitter’ın uyuşturucu ve pornografi kullanımıyla ilgili içerikleri kaldırmadığı için kıstlama geitirdi.

Koç Üniversitesi, dünyanın en iyi 500 üniversitesi listesinde

Yükseköğretim derecelendirme kuruluşu QS (Quacquarelli Symonds) tarafından her yıl yayımlanan en iyi üniversiteler sıralamasına bu yıl ilk 500'e sadece Koç Üniversitesi girdi.

İşte İstanbul Adalet Sarayı'nın Kozmik Odası! 200 binden fazla delil var

İstanbul Adalet Sarayı'nın emanet odasında 200 binden fazla davanın delili bulunuyor

Türkiye’nin İlk Milli Elektromanyetik Silahı Sapan

Gelişen teknoloji ve değişen savunma şekilleri sonrası Türk savunma sanayi de yeni nesil silahlarını peş peşe görücüye çıkarıyor. Savunmadaki Türkler programı bu hafta gündemine yeni nesil silah ...

Dünyada Yaşamın Sonu

NASA'dan bir araştırma ekibi Güneş'in zamanla Dünya'daki oksijeni tüketerek yeryüzünün yaşanamaz hale geleceğini tespit etti.

Usta oyuncu Rasim Öztekin, kalp krizi geçirdi

Habertürk'ün haberine gore, öğle saatlerinde arkadaşlarıyla mesajlaştıktan sonra fenalaşan ve kalbi duran sanatçı, yapılan müdahaleler sonrasında kurtarıldı. Hastanede tedavi altına alınan ve kalbine ...

Jeolog Naci Görür'den Kritik Uyarı

Deprem bilimci Prof. Dr. Naci Görür, depremde en fazla İstanbul'un Avrupa yakasında kıyı kesimlerin etkileneceğini belirterek, "Büyükçekmece-Küçükçekmece arası heyelanların olduğu yerler. Buralar şu anda bile kayıyor, hareket ediyor" dedi.

Küresel Isınma, Kuzey Avrupa’yı Soğutabilir

İrlanda, Almanya ve İngiltere'den bilim insanları tarafından yapılan ortak araştırma sonucuna göre, Kuzey Avrupa ile İrlanda ve İngiltere’yi sıcak tutan akıntılar gelecek yüzyılda yön değiştirebilir ve daha da soğuyabilir. Yapılan gözemler sonucunda, 1871 yılından günümüze bu akıntıların ısıtma gücünde yüzde 15 azalma tespit edildi.

NASA'nın Mars Çalışmalarındaki Türk Bilim İnsanı

Mars'a araştırma için indirilen son iki uzay aracı Curiosity ve Perseverance'ta, bir Türk bilim insanının da imzası var: Prof. Dr. Behçet Açıkmeşe.

Türkiye’nin İlk Milli Bomba Atarlı Dronu 'SONGAR'

Türkiye'nin ilk milli silahlı dron sistemi 'Songar' geliştirilerek bomba atara dönüştürüldü. Savunma sanayi şirketi Asisguard tarafından özgün şekilde geliştirilen 'Songar', Türk Silahlı Kuvvetleri’nin envanterine ilk yerli ve milli silahlı dron olarak girdi.

Çin, Ay Örneklerinin Görüntülerini Yayınladı

Çin'in Ay'a gönderdiği Chang'e-5 uzay aracının Ay'da kaya örneklerine ilişkin topladığı yeni görüntüleri yayınlandı. Yaklaşık 45 yıl aradan sonra Dünya’ya getirilen ilk Ay örneklerinin yer aldığı fotoğrafların Çin Ulusal Müzesi’nde sergilenecek.

Türkiye’nin İlk Kadın Arkeoloğu: Jale İnan

Arkeoloji bilimine önemli katkılarda bulunan, Türkiye’nin ilk kadın arkeoloğu Prof. Dr Jale İnan, 20 yıl önce bugün, 27 Şubat 2001’de hayata veda etti. Alanının ilk kadın uzmanı olan İnan, yapmış olduğu programlı kazılarla Perge ve Side antik kentlerinin gün yüzüne çıkmasını sağladı ve çıkarılan eserlerin Antalya Side’de kurduğu müzelerde sergilenmesine öncülük etti.