Bilim Teknoloji Haberleri

Çin'in Mars keşif araçları 'güneş kesintisi' nedeniyle faaliyetlerine ara verdi

Çin'in Tienvın-1 görevi kapsamında Mars'a gönderdiği keşif araçlarının, "güneş kesintisi" nedeniyle faaliyetlerine ara verdiği bildirildi.

2021 Nobel Kimya Ödülü'nün kazananları açıklandı

2021 Nobel Kimya Ödülü'nü iki bilim insanı Benjamin List ve David W.C. MacMillan kazandı.

Facebook’taki sorun Telegram'a 70 milyon yeni abone kazandırdı

Telegram’ın kurucusu Pavel Durov, Facebook servislerinde yaşanan büyük kesinti bağlamında, bir gün içinde 70 milyondan fazla yeni kullanıcının Telagram’da hesap açtığını belirtti.

Uzayda çekilecek ilk filmin ekibini taşıyan Rus uzay mekiği, UUİ’ye ulaştı

Dünyanın uzayda çekilecek ilk filminin ekibini taşıyan Rus Soyuz MS-19 uzay aracının Uluslararası Uzay İstasyonu’na (UUİ) ulaştı.

2021 Nobel Fizik Ödülü'nün kazananları açıklandı

2021 Nobel Fizik Ödülü'nü üç bilim insanı Syukuro Manabe, Klaus Hasselmann ve Giorgio Parisi kazandı.

İklim değişikliğinin yeni etkisi: Dünya artık daha 'karanlık'

İklim değişikliğinin son yıllarda yaşanan gelişmelerle etkileri çok daha görünür olmuşken, bu etkiye bir de Dünya'nın daha az 'yansıtıcı' hale gelmesi, yani daha karanlık olması eklendi.

Nobel Tıp Ödülü sahiplerini buldu

2021 Nobel Tıp Ödülü, "sıcaklık ve dokunma reseptörleri keşifleri" dolayısıyla David Julius ve Ardem Patapoutian'a verildi.

Avrupa Uzay Ajansı, Merkür'ün ilk fotoğraflarını Dünya’ya gönderdi

Avrupa Uzay Ajansı'nın (ESA) BepiColombo misyonu, Güneş Sistemi'nin en içteki gezegeni olan Merkür'ün ilk fotoğraflarını Dünya’ya gönderdi.

Yeni bulgulara rastlandı: 'Venüs’te yaşam izi olabilir'

ABD'de yapılan yeni bir araştırma, Venüs'ün etrafını çeviren bulutlarda canlı mikroorganizmalar olabileceği öne sürdü. Araştırmacılar, bitkilerin suyu ve güneş ışığını yiyeceğe dönüştürmek için kullandığı süreç olan fotosentezin gezegende bütün gün gerçekleşebileceğine dair kanıtlar buldular.

Prof. Dr. Aziz Sancar deney malzemelerinden vergi alınmasını eleştirdi: Bilime zarar veriyor

Aziz Sancar, yurt dışından ithal edilen deney malzemelerinden alınan vergilere sitem ederken, "Bu durum da bilime zarar veriyor" dedi.

Türeci ve Şahin, Almanya'nın büyük bilim ödülünün sahibi oldu

Almanya’da tıp dünyasının önemli ödüllerinden kabul edilen 'Paul Ehrlich ve Ludwig Darmstaedter 2022 ödülü' yeni tip koronavirüs aşısını geliştiren Dr. Özlem Türeci, Prof. Dr.Uğur Şahin ve Prof. Dr. Katalin Kariko'ya verildi.

Rusya, ilk uzay filmini çekecek

Rusya, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda “Vyzov” isimli ilk uzay filmini çekmeye hazırlanıyor.

'Uzay turistlerinin' astronotsuz 3 günlük yolculuğu sona erdi

SpaceX'in içinde astronot olmayan 4 mürettebatı taşıyan Dragon Kapsülü, uzayda 3 gün kaldıktan sonra Florida açıklarına güvenli bir şekilde iniş yaptı.

Astronot olmayan 4 kişiyi taşıyan roket fırlatıldı

ABD'li uzay mekiği ve roket üreticisi SpaceX'in ilk defa içinde astronot olmayan bir roketle 4 yolcu için dünya çevresinde planladığı 3 günlük seyahat başladı. 4 kişilik uçuşun tüm masraflarını üstlenen iş insanı Jared Isaacman, yolculuk için "Bu, sıradan insanların gidip yıldızlar arasında maceraya atılabileceği bir dünyaya doğru ilk adım" ifadesini kullandı. Seyahatte Isaacman ile birlikte bir sağlık çalışanı ile yarışmayı kazanan bir öğretmen ve eski bir kadın savaş pilotu yer alıyor.

'Haftalarca veya aylarca sürecek internet kesintileri yaşanabilir'

ABD’li gökbilimci Sangeetha Abdu Jyothi, Güneş’te meydana gelecek şiddetli bir fırtınanın Dünya’da haftalarca veya aylarca sürebilecek internet kesintilerine sebep olabileceğini söyledi.

NASA astronotunun yetiştirdiği biber fideleri çiçek açtı

ABD’li NASA astronotu Megan McArthur, Uluslararası Uzay İstasyonu'nda (ISS) deney amaçlı yetiştirdikleri biber fidelerinin çiçek açtığını açıkladı. McArthur, gelecek hafta çiçeklerin yerini küçük biberlere bırakacağını belirtti.