Bilim Teknoloji Haberleri

Branson'ın uzay aracı Virgin Galactic'e ABD'den uçuş yasağı

İngiliz milyarder iş insanı Richard Branson'ın ticari uzay taşımacılığı şirketi Virgin Galactic'in seferleri, Branson'ı taşıyan uzay aracının rotasından çıkmasının ardından ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA) tarafından durduruldu.

Çin, Mars görevleri için minyatür prototip helikopter geliştirdi

Geçen aylarda uzay aracı Zhurong'u başarılı bir şekilde Mars'a gönderen Çin, gelecek Kızıl Gezegen görevlerinde kullanmak için prototip minyatür helikopter geliştirdiğini duyurdu.

Dört ayaklı 43 milyon yıllık balina fosili keşfedildi

Balinaların karadan denize geçiş sürecisini izleyen bilim insanları, daha önce bilinmeyen dört ayaklı balina türüne ait 43 milyon yıllık fosil keşfettiklerini açıkladı.

Güneş sistemi dışında insan yaşamına uygun gezegenler keşfedildi

Bilim insanları, güneş sisteminin dışında insan yaşamının mümkün olduğu birden fazla gezegen keşfettiklerini duyurdu. Yeni keşif, Dünya dışında yaşam arayışı için dönüm noktası olabilir.

Türk lise öğrencisinin makalesi NASA’nın web sitesinde yayınlandı

Lise öğrencisi Derya Karadeniz’in uzayda yaşam olup olmadığı konusundaki yazmış olduğu “Oberon” isimli makale NASA’nın web sitesinde yayınlandı.

Çinli astronotlar uzay istasyonunda ikinci yürüyüşü yaptı

Çin'in yörüngede kurmakta olduğu uzay istasyonunda görev yapan astronotların ikinci uzay yürüyüşünü gerçekleştirdiği bildirildi.

Ankara Kalecik’te İHA test ve değerlendirme merkezi kuruluyor

Kalecik İnsansız Hava Sistemleri Test ve Değerlendirme Merkezi Projesi İmza Töreni, 15. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı'nda (IDEF 2021) gerçekleştirildi.

Türkiye’nin yapay zeka stratejisi belirlendi

Türkiye’nin 2025 yılına kadar yapay zeka alanında yürüteceği çalışmalar için yol haritası niteliğindeki belge yayınlandı.

Gök bilimciler, galaksilerin bugüne kadarki en ayrıntılı görüntülerini yakaladı

Gök bilimciler, uzayın derinliklerinde galaksilerin bugüne kadarki en ayrıntılı görüntülerini yakalayarak paylaştı.

Popüler sayı bulmacası Sudoku'nun mucidi Maki Kaji hayata veda etti.

Dünyada milyonlarca kişinin oynadığı Sudoku'nun mucidi ve isim babası olan Nikoli firmasının başkanı Maki Kaji, kanserden dolayı 69 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Temmuzda dünya çapında 142 yılın sıcaklık rekoru kırıldı

Geçen temmuz, küresel çapta 20. yüzyılın ortalamasının 0.93 derece üzerine çıkarak kayıtlara giren en sıcak ay oldu.

Türk zırhlısı Yörük seri üretime hazırlanıyor

Nurol Makina, Yörük’ü Seri Üretime ve İlk Teslimata Hazırlıyor

NASA'dan küresel ısınma senaryosu, Türkiye nasıl etkilenecek?

NASA, küresel ısınmanın denizlere etkilerini gösteren yeni bir etkileşimli araç yayımladı. Dünyadaki denizlerin iyiden kötüye sıralanan altı senaryo altında 2150’ye kadar ne kadar yükseleceğini gösteren verilerde Türkiye’den Antalya da bulunuyor.

Uluslararası Uzay İstasyonu'nda 'Uzay Olimpiyatları' düzenlendi

Uluslararası Uzay İstasyonu'nda bulunan astronotlar ve kozmonotlar, Tokyo 2020 Olimpiyatları'nı kutlamak için istasyonda ilk defa 'uzay olimpiyatlarını' gerçekleştirdi. Soyuz Ekibi ve Dragon Ekibi olarak ikiye ayrılan astronot ve kozmonotlar, karşılıklı uzay oyunları oynadı.

Çin'de dünyanın en eski darphanesi keşfedildi

Çin'in Henan eyaletindeki antik kent Guanzhuang'da yapılan kazılarda dünyanın en eski madeni para fabrikasının keşfedildiği bildirildi. Araştırmacılar, fabrikanın yaklaşık 2 bin 600 yıl önce minyatür ve kürek şeklinde bronz sikkeleri seri ürettiğini ve keşfin dünyanın bilinen en eski darphanesi olduğunu söylendi.

Sibirya'da bulunan aslan fosili 28 bin yıllık çıktı

Rusya Federasyonu'na bağlı Yakutistan'da yapılan bir çalışma, 2017-2018 yıllarında Sibirya'da bulunan iki mağara aslanı yavrusu fosilinin en az 28 bin yıl ve 43 bin yıl öncesinden kaldığını ortaya koydu.