BioNTech'ten korkutan aşı açıklaması

BioNTech'ten korkutan aşı açıklaması
Koronavirüse karşı aşı geliştiren BioNTech şirketinin CEO'su Uğur Şahin "Koronavirüse karşı yeni bir aşıya ihtiyacımız olacak, asıl soru yeni aşıya ne zaman ihtiyaç duyacağımız" dedi. Şirketin kurucularından Özlem Türeci ise bağışıklık oranının artmasıyla koronavirüsün mutasyona uğrama ihtimaline karşı daha iyi korunmaya sahip olunacağını söyledi.

Reuters Next konferansında konuşan BioNTech kurucu ortakları Uğur Şahin ve Özlem Türeci, dünyada yayılmaya devam eden ve Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) endişe verici olarak gördüğü Omicron varyantıyla mücadelede eldeki aşıların yeterli olup olmayacağına dair açıklamalar yaptı.

Şahin şu ifadeleri kullandı:

Koronavirüse karşı yeni bir aşıya ihtiyacımız olacak, asıl soru yeni aşıya ne zaman ihtiyaç duyacağımız.

Aşılanmış olan kişiler ve takviye dozu alanların koronavirüs nedeniyle ağır hastalanmaya karşı yeterli korunmaya sahip olacağından eminiz. Hastalığın diğer tiplerine karşı da koruma sağlanabilir, bunu birkaç hafta içerisinde öğreneceğiz.

Koronavirüs aşısını daha hızlı adapte etme kabiliyetine sahibiz.

Yeni varyant beklediğimden daha erken geldi. Önümüzdeki yıl gelmesini bekliyordum.

Aşı yaptırmış kişilerin yeni varyant sebebiyle ağır hastalanmaya karşı yeterli korumaya sahip olup olmadığı henüz belli değil, ancak öyle olduğunu düşünüyoruz.

Koronavirüs aşıları üzerindeki patentin kaldırılmasına karşı değilim. Buna ilişkin çözümlere ilgi duyuyorum. Kaliteyi güvence altına alıp, insanları eğitmemiz ve süreç üzerinde denetimimizin olması gerekiyor.

Tıpkı grip aşısı gibi koronavirüs aşısının da her yıl yaptırılması ihtimali artıyor.

Afrika'daki aşı fabrikamızı partnerimize devredeceğiz, şu anda mülkiyet devrini tartışıyoruz.

Yeni varyantın aşısını yaptırmış kişilere ve koronavirüse yüksek oranda maruz kalanlara bulaşma ihtimali var.