Honda, Türkiye’de üretimi durdurdu!

Honda, Türkiye’de üretimi durdurdu!
Honda'nın Türkiye'deki fabrikası, son aracın da üretim bandından inmesiyle resmi olarak kapatıldı.

Türk otomobil endüstrisinde önemli devir sona erdi. 1997 yılından bu yana Gebze’deki fabrikasında üretim yapan Honda, aradan geçen 24 yılın ardından faaliyetlerini durdurma kararını açıkladı. Bölge halkı ve ülkemiz için oldukça yararlı önemli olan ve yaklaşık 2 bin kişiye istihdam sağlayan fabrikada bundan böyle üretim gerçekleşmeyecek.

Şirketin sevilen Civic model araçlarını üreten fabrika, ne yazık ki son aracın banttan inmesinden itibaren resmi olarak kapatıldı. Şirketin çalışanları, üretim bandından indirilen son otomobili, “2021 Honda Civic‘in son aracı. Artık Türkiye’de araç üretimi yok” diyerek paylaşımda bulundu.

HONDA, KAPANMA DUYURUSUNU 2019'DA YAPMIŞTI

Fabrikanın kapanması pek de şaşılacak durum değildi. 2019 yılında şirket bir duyuru yapmış Gebze’de bulunan tesislerindeki üretimin 2021’in Eylül ayında durdurulacağını duyurmuştu. Mart ayında bu konuda yeniden duyuru yapan şirket, “Honda Türkiye A.Ş., Gebze’deki üretim tesislerini HABAŞ Topluluğuna devretmek üzere anlaşmaya varmıştır. Taraflar arasında varılan anlaşma neticesinde söz konusu taşınmazın teslim tarihi Eylül 2021’den sonra gerçekleştirilecektir.

1992 yılından beri Türkiye’de faaliyet gösteren Honda, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da müşterilerine pazarlama, satış ve satış sonrası operasyonları ile hizmet sunmaya devam edecektir. Faaliyetlerine İstanbul’daki Genel Müdürlüğünde devam edecek olan Honda Türkiye A.Ş., etkin bayi ağı ile ülkemiz için değer yaratmayı sürdürecektir.” şeklinde açıklamada bulunmuştu.

Şirketin fabrikası için açtığı sayfanın da kapanmasıyla durum kesinlik kazandı. Honda’nın bu kararı neden aldığı ve fabrikadaki işçilerin ne kadarının HABAŞ ile devam edeceği ise hala bilinmemekte. 

KAPANMANIN İKİ GEREKÇESİ

Honda Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Bülent Kılıçer geçen yıl fabrikanın kapanmasının 2 önemli sebebi olduğunu belirterek şunları söyledi:

– İlki ve en önemlisi global düzeyde üretimdeki optimizasyonu yakalamaktı. Türkiye fabrikamızın kapasitesi 50 bin adet olmasına rağmen gelin görün ki son 5-6 yıldır maalesef kapasitenin yüzde 30-35 altında üretmek zorunda kaldık. Bunun sebebi kesinlikle iç pazar değil ihracatla ilgili bir konuydu. Ayrıca bu optimizasyon sadece Türkiye ile ilgili de değil. İngiltere, Endonezya ve Tayland fabrikalarında da revizyonlar yapıldı.

– İkincisi ise üretim etkinliğini artırmaktı. Yani Civic Sedan özelindeki bakarsak, bu modelin Japonya’da devreye girmesiyle toplam üretim maliyeti düşecek, bu da daha rekabetçi olmasını sağlayacak. Bizim de faydamıza olacak. Yani Civic Sedan’ın Japonya’da üretilmesi Türkiye’de üretilmesinden daha avantajlı olacak diyebiliriz. Üretim maliyetlerini düşürme hedefi Japonya ile olan yüzde 10’luk gümrük vergisinin bile üzerinde bir avantaj yaratacak.