Bir önderle üç gün

Bir önderle üç gün

Aslında önümüzdeki Aralık ayında kurulacak olan Partinin Önderlerinden biri olacağı kesin Belki başkanı da olacak Yani yazının başlığında lider veya Başkan sözcüklerini de kullanabilirdim. Ancak ben ‘önder’i daha uygun buldum.

13 Kasım 2021 günü Milli Demokratik Devrim Hareketi (MDD) Mersin öncüleriyle buluşmak üzere Mersin’e gelmişti. 24 öncünün katıldığı toplantıda Partinin ismi ve Parti Program taslağı üzerine görüşler tartışmaya açıldı. Ayrıca Parti kuruluşunda ve Mersin İl örgütünde görev alacak isimler için öneriler alındı. Toplantıdan hemen sonra İskenderun ve Hatay’da bazı ziyaretlerde bulunacak ertesi gün de Samandağ’da düzenlenen kahvaltıya katılacaktı. Sonraki gün Gaziantep köy ziyaretleri, Gaziantep Kahvaltısı, en son da Maraş Pazarcık köylerini ziyaret edecekti.

Bu yoğun programa katılmak için kendisine öneri getirdim. Seve seve kabul etti. Maksadım gezi esnasında zamanımız bol olacağından okurlarımızın merak ettiği her konuyu sorma fırsatım olacaktı. Ayrıca gittiği yerlerdeki insanların ilgisinin nasıl olacağı konusunda da gözlem fırsatım olacaktı. Öyle de oldu.

Gezi notlarıyla başlayalım:

Samandağ Kahvaltısı

İskenderun ve Hatay’daki bazı görüşmelerden sonra Samandağ kahvaltısındayız. Eşi ve oğluyla birlikte gelen konukları karşılayan Samandağ MDD temsilcisi Bezat Can daha önce Sosyalist Parti İl Başkanlığı yapmış ve Hatay’ın tüm ilçelerini örgütlemiş. Ayrıca uzun zaman Samandağ Belediyesinde Meclis üyeliği yapmış tecrübeli ve güler yüzlü bir halk önderi. Kahvaltıda söz alarak Hatay ve Samandağ’ın sorunlarını anlattı ve çözüm yollarını sıraladı. M. Bedri Gültekin de MDD hareketinin bugüne kadar geldiği süreci anlatarak kurulacak parti ile ilgili bilgi verdi. Kahvaltı sonunda kitaplarını da imzalayan Gültekin Samandağ’dan çok mutlu ayrıldı.

Gaziantep Kahvaltısı

Gültekin Gaziantep istikametinde, yol üzerindeki bazı köylere de uğrayarak tanıdıklarıyla hem sohbet etti hem de sorulan sorulara cevap verdi. Gözlemim şu ki, cevapları hep çok netti. Doğruya doğru, yanlışa yanlış diyordu. Yani bildiğimiz tipik politikacılara hiç benzemiyordu.

Gaziantep Kahvaltısına 150 civarında Antepli katıldı. Aralarında Türk-İş Gaziantep Temsilcisi Mehmet Akif Sarıca ve birçok kitle örgütü yöneticisi de vardı. Mehmet Bedri Gültekin Vatan Partisi’nden ayrıldıktan sonra Vatan Partisi Gaziantep İl Başkanı Murat Soycan ile tüm il ve ilçe yöneticileri de istifa etmişti. Murat Soycan genç, heyecanlı, yerinde duramayan bir başkan. Etrafında da Gültekin’in “7 ateş çemberinden geçenler” diye nitelendirdiği Gürsel Güzel, Hasan Ertin, Harun Karaca, Ali Ayvaz, Ali Yakar Arslan, Güney Yel ve Günnur Ünverdi gibi kadrolar var.

Kahvaltıda MDD Temsilcisi Murat Soycan, Türk-İş Temsilcisi Mehmet Akif Sarıca ve Mehmet Bedri Gültekin birer konuşma yaptılar. Samandağ’da olduğu gibi burada da kitap imzalatanların sayısı oldukça fazlaydı.

Pazarcık Ovası ve Şehit Mezarlığını Ziyaret

Gültekin gençlik yıllarında Pazarcık ovasında parti faaliyeti yürüttüğünden bölgeyi karış karış biliyor. İlk durağı Demirciler köyündeki Mehmet Çetin ve Salman Erol’un mezarını ziyaret etmek oldu. Mehmet Çetin Pazarcık Ovası’nın köylü önderi ve Aydınlık hareketinin bölgedeki ilk şehidi idi.  1978 yılında bir kargaşa anında jandarma tarafından vuruluyor. O zaman köylüler ve parti olayı protesto etmek için yürüyüş ve mitingler tertip ediyor. Henüz 24 yaşındaki Salman Erol ise aynı yıl, köylere Gazete dağıtırken bir trafik kazasında hayatını kaybediyor. Orada Öğrendim.

Mehmet Çetin’in Kardeşi Hüseyin Çetin Ve Mehmet Bedri Gültekin Mehmet Çetin’in mezarına ziyaret

Mehmet Çetin ve Mehmet Ongan’ın tüm ailesi Vatan Partisinden ayrılarak MDD hareketine katılmış. 

Mezar ziyaretinden sonra Çetin’lerin evine gidiliyor. Evin hanımı Fatma, Gültekin’i hemen tanıyor. Sarılmalar, hasret gidermeler, anıların tazelenmesi… Oradan PKK tarafından öldürülen ilk Aydınlıkçılardan Mehmet Ongan’ın mezarına gitmek istiyordu. Ama Mehmet Çetin’in kardeşi Hüseyin, eşi Fatma ve çocukları “yemek yemeden sizi bırakmayız” diye ısrar edince Ongan’ın mezarını ziyaret edemeden Elazığ’a doğru yola çıkmak durumunda kalıyor. Bu arada belirtmeden geçemeyeceğim: Bedri beyi geciktiren o yemek son yıllarda yediğim en lezzetli yemekti. Çetin ailesine sevgi saygımı iletiyorum.

Mehmet Bedri Gültekin’e Soruyorum

İlk sorum doğal olarak şu oldu:

VATAN PARTİNİSİNDEN NEDEN AYRILDINIZ?

Siyasal, Örgütsel ve İdeolojik nedenleri var… Siyasal olarak 2015 yılından başlayan, daha sonraki yıllarda daha da belirginleşen bir politika izlenmeye başlandı: AKP’nin her politikasını onaylamak ve kefil olmak, AKP’nin adeta bir uzantısı olmak anlamına gelen politikalar. Bu siyasal savrulma sonucu Parti içi demokrasi de ortadan kalktı. Farklı fikirler savunan herkes “hain” ilan edilmeye başlandı. Örneğin bir canlı yayında Tayyip Erdoğan konusunda şüphelerini dile getiren bir yöneticiye “Sana güvenmiyorum ama Tayyip Erdoğan’a güveniyorum” diye cevap verildi.  

Asılsız suçlamalarla “kesin ihraç” talebiyle hukuksuz bir şekilde Disiplin Kuruluna sevk edildim. Merkez Disiplin Kurulu benim lehime karar alınca en az 500 kişilik zoom toplantısında Genel Başkan “Bu Disiplin Kurulu üyeleri haince bir karar aldı. Onları disiplin kuruluna sevk edeceğim” dedi. Bunun dünya tarihinde herhalde benzeri yoktur. Ama ne yazık ki Disiplin Kurulu üyeleri aldıkları kararın arkasında duramadılar ve “Kararımızın yanlış olduğunu şimdi anladık. Boynumuz kıldan incedir. Bize tekrar sevk ederseniz hatamızı düzeltiriz” dediler. Örgütsel olarak bu tür yüzlerce örnek verebilirim.

İdeolojik olarak ise işçi ve emekçinin penceresinden bakmak yerine işverenin penceresinden bakılmaya başlandı. 20 yıl önce “yatırım için kaynak nerden bulunur” sorusuna cevabımız “Hortumcunun malına el konulsun, Dolar yasaklansın, Lüks tüketimden vaz geçilsin” idi. Sn. Perinçek şimdi çıktığı programlarda “İşçi ücretleri kısıtlansın” diyebiliyor. “150 yıldır başkalarının hikâyelerini dinledik” diyerek 150 yıllık Milli Demokratik Devrim mücadelemize saldıran İbrahim Kalın’ı savunabiliyor. Daha çok örnek verilebilir.

TÜRKİYE'DE KURULU BULUNAN PARTİLERDEN FARKINIZ NEDİR?

Bu Partilerin çoğunluğu “lider hegemonyalı” partilerdir. Yani lider gidince parti de biter. Biz bir kadro partisiyiz. En 300 arkadaşımız Partinin birçok önemli mevkilerinde görev almış deneyimli kadrolardır. Deyim yerindeyse 7 ateş çemberinden geçmiş kadrolardır. Ayrıca biz düzen partisi değil, düzen dışı bir partiyiz.

ŞU ANDA KAÇ İLDE ÖRGÜTLÜSÜNÜZ?

Yurtdışı ve yurt içi olarak yaklaşık 50 ilde örgütlüyüz.

KURULACAK PARTİNİN YURT İÇİNDE VE DIŞINDA İLK HEDEFİ NE OLACAK?

Biz Devrimci bir partiyiz. İlk hedefimiz ise yarım kalmış Kemalist Devrimi, Cumhuriyet Devrimini tamamlamak olacaktır. Çünkü bundan daha devrimci bir adım olamaz. Dışta yapacağımız ilk iş ise Suriye ile el sıkışmak olacaktır. Çünkü ülkemizin birçok dış sorunu buradan kaynaklanıyor. Suriye ile tokalaştığımız zaman tem terör bitecek, hem ülkemizdeki Suriyelilerin geri dönüşü sağlanacak, hem de ABD emperyalizmi pılını pırtısını toplayıp bölgeyi tamamen terk edecektir.

BU HAREKET ÇOK KONUŞULACAK

Üç günlük gezimin özetini sorarsanız, tüm siyasi tecrübeme dayanarak şunu söylerim:

Kararsız seçmen yüzdesinin iktidar partisinin oy oranını geçtiği, Atatürk’ü arayan, özleyen kitlelerin bunu hiçbir partide tam olarak bulamadığı, geçim derdiyle uğraşan milletimizin iki seçenek arasında çatal çıkmaza sokulduğu, Türkiye’nin etrafının ateş çemberiyle sarıldığı bu siyasi ortamda;

Aralık ayı başında kurulacak olan, ilk hedefini yarım kalan Cumhuriyet Devrimini tamamlamak olarak belirten, iç ve dış sorunlara gerçekçi çözümler getiren, milletimize 3. bir seçenek olarak Türkiye İttifakını müjdeleyen ve kısa sürede seçime girme hakkı olan 20 inci parti olacağını belirten bir parti ve o partinin önderinden Mehmet Bedri Gültekin önümüzdeki aylar ve yıllarda çok konuşulacak.

 Tanımayanlar için yazalım:

Mehmet Bedri Gültekin Kimdir?

1953 yılında Tunceli’ye bağlı, Erzincan yolu üzerindeki Gömemiş köyünde dünyaya gözlerini açıyor. İlk-Orta ve Liseyi Tunceli’de bitirdikten sonra,1970 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesine giriyor. Üniversiteye başladığı yıl Devrimci Gençlik Federasyonu (Dev-Genç) bünyesindeki ODTÜ Sosyalist Fikir Kulübüne üye oluyor. Böylelikle Devrimci Gençlik hareketi içinde yer alıyor. Aydınlık hareketinin kurduğu Türkiye İhtilalci İşçi Köylü Partisi’nde yer alıyor. 1972 yılında tutuklanıyor. 2,5 yıl Diyarbakır ve Mamak Cezaevlerinde yatıyor. Mahkemedeki savunma ve konuşmalarından dolayı 70 yıla varan hakaret davaları açılıyor. Sonrasında Bülent Ecevit’in çıkardığı af yasasıyla arkadaşlarıyla birlikte serbest bırakıldı. Gültekin hapisten çıkar çıkmaz hemen Aydınlık Dergisinde görevler aldı. Polis tarafından Aydınlık Dergisinin bütün büroları basıldığında hakkında gıyabi tutuklama kararı çıkartıldı. 1977 yılında beraat etti.

1978 yılında Kurulan Türkiye İşçi Köylü Partisi’nin Merkez Karar Kurulu ve Merkez Yürütme kuruluna seçildi. 1980 darbesi olunca Gültekin ve arkadaşları için yine hapishane yolu göründü. Bu kez 8 yıl hapis aldı ve ömür boyu siyasal haklardan yasaklandı. Yasaklar kalkınca Partide Genel sekreter, Genel başkan Vekilliği gibi birçok görevde bulundu. Daha sonra uydurulan bazı belgeler sonucu Perinçek ve Gültekin tekrar tutuklandı. Oradan da çıktıktan sonra Ergenekon davasından birçok arkadaşıyla birlikte tutuklandı. Bu yoğun siyasi yaşam içinde 1985 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinden mezun olmayı başardı.

Yayınlanmış 14 kitabı, yayına hazırlanan iki kitabı var. Yayınlananlar:

Özelleştirme değil Kamulaştırma

Devrimci Cumhuriyet’in Eğitim Programı

Sovyet Sosyal Emperyalizmi ve Kürt Milli Meselesi

Türkçenin Dünü ve Yarını

Laikliğin Neresindeyiz?

İkibinlerin Eşiğinde Kürt Sorunu

Gelenek ve Gelişme

Sultan Galiyev Eleştirisi

Kürt Sorununda Türkiye’nin Çözümü

Tayyip, Gül, Gülen Örgütü

Kürtçenin Eğitim Sorunu

Batı Asya Birliği

On iki Bin Yılın Mirası

Asya’nın Yükselişi- Bölgesel Birlikler Çağı

Siyasal İslam’ın Yükselişi ve Çöküşü

Sivrisinek ve Nemrut.

Gültekin’in ayrıca yüzlerce makalesi ve Yurt içi-Yurt dışı sempozyumlarda çok sayıda sunumları vardır.

Gültekin’in annesi Fatma hanım 101 yaşında Vatan Partisi Üyesi iken hayata gözlerini yumdu. Öğretmen Zülfiye hanımla evlenen Gültekin’in Ahmet Kerim adında ve şu anda Öğretim Üyeliği yapmakta olan bir çocuğu var. Babasına çekmiş olmalı ki genç yaşına rağmen şimdilik sadece 4 kitap sahibi…

Bu yazı Yusuf Çelik tarafından torosruzgari.com internet sitesinde yayınlanmıştır