BM Genel Sekreteri Guterres: Afganistan konusunda 1.1 milyar dolardan fazla bağış sözü aldık

BM Genel Sekreteri Guterres: Afganistan konusunda 1.1 milyar dolardan fazla bağış sözü aldık
Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, İsviçre'nin Cenevre kentinde düzenlenen "Afganistan’daki İnsani Durum" konulu uluslararası konferansta 1,1 milyar dolardan fazla bağış sözü aldıklarını bildirdi.

BM Cenevre Ofisi'nde Afganistan konferansı devam etmekteyken, Guterres, tarafından basın toplantısı gerçekleştirildi.

Guterres,"Bu konferans, Afganistan halkıyla dayanışma konusunda beklentilerimi tam olarak karşıladı."şeklinde ifade verip; konferansa sadece hükümetlerden değil, sivil toplum kuruluşları (STK) ve uluslararası kuruluşlardan çok büyük katılım olduğunu söyledi.

Yarısı bakanlar seviyesinde olmak üzere BM üyesi 96 ülkeden konferansa katılım sağlandığını, ayrıca 33 uluslararası ve bölgesel kuruluş ile 22 uluslararası STK'nin konferansa iştirak ettiğini sözlerine ekledi.

Guterres, uluslararası toplumun Afgan halkı için insani yardım mekanizmasının harekete geçirilmesi için verdiği emekten memnuniyet duydulduğunu konferansta belirtip; ayrıca 1.1 milyardan fazla bağış sözü aldıklarını da sözlerine ekledi.

'TALİBAN BM'YE YAZILI GÜVENCE VERDİ'

Guterres, bağışlara ilgili konuşurken, tam tutarın bugün tamamlanacak konferansın sonunda belirleneceğini ifade etti.

Afganistanda yaşayanların büyük bir insani dram yaşadıklarına dikkat çekerem Guterres, Afganistan ekonomisinin çökmesi halinde insani yardımların ülkeyi tek başına kurtarmayacağının altını çizdi.

Guterres, insani yardımlar konusunda kendilerine yazılı güvencenin Taliban tarafından verdiğine dair bilgiyi paylaşarak şunları ekledi:

"Taliban, yalnızca bölgenin tamamına erişimimizi garanti etmekle kalmayıp, aynı zamanda güvenli olmayan bölgelere ulaşan BM konvoylarına güvenlik sağlamayı taahhüt etti. Bu nedenle personelimizin güvenliği ile ilgili temel endişemiz dikkate alındı ve biraz cesaretlendirdiler."

Guterres, uluslararası topluma, bugün başlayan konferansın açılışında seslenerek; Afganistan'da 2021'in kalan kısmında yaklaşık 11 milyon kişiye insani yardım için 606 milyon dolar yardım talep etmişti.

'38 MİLYON KİŞİ İNSANİ YARDIMA İHTİYAÇ DUYUYOR'

BM'nin insani afet rizikosu yaşanabileceğine dair ikazda bulunup; Afganistan'da 38 milyon kişinin yardıma ihtiyaç duyduğunu ifade etti.

BM yetkilileri, her 3 Afganistan vatandaşından birinin bir sonraki öğünün nereden geleceğini bilmediğini söylüyor.

5 yaş altı Afgan çocukların yaklaşık yarısının gelecek 12 ay içirisinde aşırı derece yetersiz beslenme sorunu yaşayabilecekleri tahmin edilmekte.

ABD ile Taliban arasında Şubat 2020'de varılan barış anlaşması sonucunda, bu sene uluslararası güçlerin Afganistan'dan geri çekilmes ile başlayıp; başkent Kabil'i kuşatan Taliban, 15 Ağustos’ta Cumhurbaşkanı Eşref Gani'nin ülkeyi terk etmesi ile devam edip; daha sonra kent çatışma olmaksızın kontrol altına alınmıştı.

31 Ağustos tarihinde, ABD Afganistan'dan çekilmesini bitirmişti.