Çavuşoğlu'ndan Suriye mesajı: Kendi göbek bağımızı keseceğiz

Çavuşoğlu'ndan Suriye mesajı: Kendi göbek bağımızı keseceğiz
Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "ABD ve Rusya, Suriye için verdiği sözleri tutmadı. Her iki ülkede sorumlu. Yapacağımız şey kendi göbeğimizi kendimiz kesmek. Suriye'de bölgenin teröristlerden temizlenmesi için gerekeni yapacağız" dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Suriye politikasıyla ilgili net mesajlar verdi. Nikaragua Dışişleri Bakanı Denis Moncada Colindres ile ortak basın açıklaması düzenleyen Çavuşoğlu, "Suriye'ye harekat olur mu?" sorusunu yanıtladı.

"BU KONUDA SON DERECE KARARLIYIZ"

Türkiye'nin sınır güvenliği konusunda son derece kararlı olduklarını belirten Çavuşoğlu, soruya şu şekilde yanıt verdi:

"Kendi güvenliğimiz için gerekeni yapacağız. Bu konuda son derece kararlıyız. Daha önce Afrin'de hastaneye bile saldırdılar. Çocuk katili olarak damga yemiş bir terör örgütüdür YPG. Bu harekatları başlatmadan önce terör örgütü Suriye'nin bölgesinden bizim topraklarımıza roketlerle saldırıyordu. Son zamanlarda bu tür saldırılar da görmeye başladık. Terör örgütlerinin Türkiye'ye roket atma menzili 30 kilometre. Biz harekatlarımızdan sonra Amerika ve Rusya ile bir mutabakata varmıştık.

Her iki ülkede buradaki teröristleri 30 kilometre güneye çıkaracaktı. Bunlar maalesef yerine getirilmedi. Dolayısıyla son yapılan saldırılarda Rusya'nın ve Amerika'nın sorumluluğu var. Sözlerinde durmadılar. Bunlar sözlerinde durmadığına göre, bizim de yapmamız gereken şey kendi göbeğimizi kendimiz kesmek. Biz de gerekeni yapacağız, bunların bölgeden temizlenmesi için ne gerekiyorsa onu yapacağız."