Cem Gürdeniz: Yunanistan işgal edildiğini görmüyor

Cem Gürdeniz: Yunanistan işgal edildiğini görmüyor
ABD'nin Yunanistan'a yaptığı yığınağı Odatv’ye değerlendiren Emekli Tümamiral Cem Gürdeniz, “Yunanistan, Amerikan yığınağının bir işgal olduğunu görmüyor. ABD bu yığınakla Rusya’yı, gelecekte Bir Kuşak Bir Yol projesini hedef alarak Çin’i olası bir Türk-Yunan krizinde Türk ordusuna karşı caydırıcı güç olmayı amaçlayarak Türkiye’yi tehdit ediyor" dedi.

 

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, ABD’nin Dedeağaç’taki askeri varlığıyla ilgili açıklamalarda bulundu. 
Nikos Dendias,  Yunanistan-ABD Karşılıklı Savunma Anlaşması’na değinerek, "Ülkenin çıkarına olduğuna inandığımız için anlaşmayı değiştirmeyi ve uzatmayı seçtik. Ulusal çıkarlar için güvenli bir konumdaymış gibi davranmadık. Bölgede ve Trakya'da bir NATO askeri varlığı istedik"  dedi.

ABD’nin girdiği ülkeden çıkmadığını ifade eden Cem Gürdeniz anlaşmanın uzatılmasını Yunanistan için jeopolitik bir intihar olacağını söyledi.

Cem Gürdeniz sözlerine şöyle devam etti:
“Yunanistan tarihte İtalya ve Almanya’nın işgaline uğradı. Görünen o ki Yunanistan şimdi de Amerikan işgali altında. Bu işgalin belki hükümet için Türkiye karşıtlığında avantajları olabilir ama jeopolitik perspektifte Yunanistan gelecek yıllarını kaybetmiştir. Yunanistan, Türkiye ile barış içinde birlikte yaşamak yerine Amerikan uydusu saldırganlığı tercih ediyor. Amerikan yığınaklanmasının bir işgal olduğunu görmüyor. Bu durum hükümetin stratejik tercihi olabilir ancak halkın geleceği için jeopolitik intihardır. ABD’nin askeri varlığı Yunan halkına bir referandumla sorulsaydı eminim ‘Hayır’ çıkardı.”

“ABD YIĞINAĞI TÜRKİYE’Yİ CAYDIRMAZ”

Türkiye’nin Yunanistan’daki ABD yığınağıyla caydırılacak bir ülke olmadığının altını çizen Cem Gürdeniz ABD’nin Dedeağaç’a yığınak yapma nedeni şu şekilde açıkladı:
“ABD’nin Dedeağaç ve Girit’e bu denli yığınak yapmasının esas nedeni Yunanistan’a ağabeylik yaparak Ege ve Balkanlarda kendisine bir kale elde etmektir. ABD bu yığınakla Rusya’yı, gelecekte Bir Kuşak Bir Yol projesini hedef alarak Çin’i olası bir Türk-Yunan krizinde Türk ordusuna karşı caydırıcı güç olmayı amaçlayarak Türkiye’yi tehdit ediyor.
Türkiye için Ege Denizi başta karasuları genişliği ve kıta sahanlığı olmak üzere yaşamsal önemdedir. Türkiye bu çerçevedeki jeopolitik çıkarları zedelendiği anda gereği neyse gelecek kuşaklar ve bin yıllık vatan birliğimiz için yapmalıdır.”

NE OLMUŞTU?

ABD’nin Yunanistan’a son yıllarda yaptığı yığınak tartışma konusu olurken Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias dün ABD’nin Dedeağaç’taki askeri varlığını 10 yıl daha uzatacaklarını açıkladı.
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan 11 Kasım 2021’de yaptığı açıklamada Yunanistan’daki ABD üsleriyle ilgili “Şu anda Yunanistan'ın içerisindeki Amerikan üslerinin sayısını ben saya saya bitiremedim. Şu anda bütün bunlar niye yapılıyor, neden yapılıyor? Biz bunu tabii gerek Biden'la gerek ilgililerle Savunma Bakanım, Dışişleri Bakanım yaptıkları görüşmelerde sorduklarında kaçamak kaçamak cevaplar veriyorlar, dürüst davranmıyorlar” demişti.
Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ise 14 Ocak’ta yaptığı açıklamada “ABD’nin Yunanistan’daki üslerinin sadece savunma amaçlı olduğunu düşünmüyorum” ifadelerini kullanmıştı.