Ceyhun Bozkurt: Yunanistan, Ukrayna gibi ülkesini Washington’a teslim ediyor

Ceyhun Bozkurt: Yunanistan, Ukrayna gibi ülkesini Washington’a teslim ediyor
Gazeteci-Yazar Ceyhun Bozkurt, Yunanistan’daki ABD varlığının Türkiye’yi, Ege ve Trakya üzerinden baskılamak amacı taşıdığını belirterek, Yunanistan yönetiminin ülkelerini ABD’ye teslim ettiğini söyledi.

Gazeteci-Yazar Ceyhun Bozkurt, ABD’nin Yunanistan’a yaptığı yığınağın Türkiye'ye kaşı yapıldığını söyledi.

Sputnik’e değerlendirmelerde bulunan Bozkurt, şunları kaydetti: “Yunanistan’daki bu üslerin bir amacının Türkiye’yi baskı altına almak olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü Türkiye ile ABD arasında son dönemde iletişim artsa da temelde ciddi problemler olduğunu söylemek mümkün. Bu problemleri yıllardır aktarıyoruz ve çözümler de derin değişiklikleri içeriyor. Örneğin Suriye sahasında ya Türkiye terör varlığını kabul edecek ya da ABD yıllardır yaptığı yığınağı, verdiği eğitimi vs. geride bırakarak Türkiye’yi ve Suriye’nin toprak bütünlüğünü hedef alan projesini çöpe atacak. Türkiye terör örgütü varlığını asla kabul etmeyeceğine göre problem derinde ve çatışma içeriyor. İşte bu derin kırılmalar dolayısıyla Yunanistan’daki ABD varlığı Türkiye’yi, Ege ve Trakya üzerinden baskılamak amacı taşıyor. Türkiye’yi neden baskılamak istiyor diye sorabilirsiniz. Bu baskılama sonucunda Türkiye’yi birçok konuda ve özellikle Rusya ile mücadelesinde yeniden kendi politik/askeri hizasına getirmek istiyor. Çünkü Yunanistan ve ABD arasında yapılan askeri işbirliği anlaşması ile Yunanistan’ın adeta işgal edilmesi anlamına gelen bu yığınaklanmanın bir diğer hedefi Rusya. ABD hem Balkanlar hem Karadeniz hem de Doğu Akdeniz’e Rusya’nın çıkışını kesebileceği Ege’de ciddi bir unsur bulundurmuş olacak. Yunanistan’ın da bunun karşılığında 12 mil gibi gayri meşru talepleri yeniden dillendirmesi, askersizleştirilmesi gereken adalarda askeri yığınak yapması vs. bu çerçevededir. Anlaşma çerçevesinde çok sayıda silah, araç-gereç ve mühimmat da Yunanistan’a taşınmış olacak. Son olarak görev süresi biten ABD Atina Büyükelçisi Geoffrey Pyatt’ın açıklamasına göre 2022 yılı sonuna kadar Yunanistan’a bin 200 zırhlı araç hibe edilecek. Yani hediye edilecek.”

‘TÜRKİYE-RUSYA İLİŞKİSİ EZBER BOZUCU OLUR’

Bozkurt, ABD ve Yunanistan ittifakına karşı Türkiye-Rusya işbirliğinin önemine vurgu yaptığı açıklamasında: “FETÖ terör ve casusluk örgütünün NATO destekli işgal girişiminin püskürtülmesinden sonra gelişen Türk-Rus ilişkileri iki ülke açısından da hayati önem taşıyor. İki ülke, uzlaşamadığı alanlarda bile sürdürülebilir bir gerilim stratejisiyle iletişimini güçlü tutuyor, sorunları diplomasi yoluyla aşmaya çalışıyor. ABD-Yunanistan-Ukrayna üçgenine karşı özellikle Ege ve Doğu Akdeniz’de geliştirilebilecek bir ilişki ve Yunanistan-Rum ikilisine karşı Rusya’nın Türkiye ve Kıbrıs Türklerine verebileceği destek, ezber bozacak bir çıkış olabilir. Çünkü Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin varlığını reddeden Batı dünyası, adayı Rumlar üzerinden bir NATO üssü haline getirmek istiyor. Bu durum Türkiye için olduğu kadar Rusya için de tehdit. Ege Denizi’nde Yunanistan’ın ABD destekli provokasyonlarına karşı da Rusya’nın tavır koyması gerekiyor. Bugün Ege Denizi’nin Yunan gölü haline getirilmesine Türkiye kesinlikle izin vermez. Bu durumda iki ülke arasındaki gerilim yükselir. Olası gerilim, Karadeniz ve Türk boğazları üzerinden Doğu Akdeniz’e ulaşan Rusya’nın ekonomik ve askeri çıkarlarına da zarar verir. Ayrıca Suriye’de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ifadesiyle İdlib’deki başıbozuk gruplar ve PYD/YPG terör örgütüne karşı mücadelede girişilebilecek işbirliği de iki ülke ilişkilerinin, emperyalist merkezlerin oyununu bozmasına katkı sunar.”

'ZELENSKİY'İ KONUŞTURAN GÜÇ ABD'DEDİR'

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy'in Yunanistan parlamentosunda ve Yunan televizyonunda Türkiye’yi hedef alan açıklamalarını da değerlendiren Ceyhun Bozkurt, “Zelenskiy ile Yunanistan yönetiminin ortak bir noktası var. Ülkelerini kimisi üslerle kimisi danışman-eğitmen sıfatlı kişiler üzerinden adeta Washington’a teslim ettiler” diyerek şunları söyledi:

“Kendi halkını Washington-Londra eksenli politikalara teslim olarak ateşe atan Zelenskiy’in Yunan basınına yaptığı açıklamalar, kabul edilmesi mümkün olmayan açıklamalar. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin barışı sağlama iradesini ortaya koyduğu çok taraflı politikasını hedef alan Zelenskiy’e değil, konuşturana bakmak gerekir. Konuşturan güç ABD’dedir ve Biden yönetimi Türkiye’nin yaptırımlara katılmaması, Rusya ile diplomasiyi sürdürmesi nedeniyle Ankara’ya kızgındır. Bunu yine görev süresi dolmadan Yunan basınına konuşan ABD Atina Büyükelçisi Geoffrey Pyatt’ın açıklamalarından anlıyoruz. Pyatt da aynen Zelenskiy gibi Yunan basınına Türkiye aleyhtarı açıklamalar yaptı ve NATO’nun 5. maddesinin NATO üyesi Türkiye’ye karşı NATO üyesi Yunanistan’ı koruduğunu itiraf etti. Yani olası Türk-Yunan geriliminde ABD’nin liderliğindeki NATO güçlerinin safının Yunanistan olacağını gösterdi.”