Çiftçi sayısı 12 yılda yüzde 46 azaldı

Çiftçi sayısı 12 yılda yüzde 46 azaldı
Banka ve Tarım Kredi Kooperatifine borcunu ödeyemeyen, haciz terörüyle karşı karşıya kalan çiftçiler, giderek üretimden kopuyor. Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı çiftçi sayısı 12 yılda yüzde 46 geriledi.

SGK’ya kayıtlı çiftçi sayısının 12 yılda yüzde 46 gerilediği bildirildi. 2009 yılından 2021 yılının Haziran ayına kadar geçen süreçte, SGK’ya kayıtlı aktif çiftçi (4b) sayısı 1 milyon 16 bin 692 kişiden 551 bin 610 kişiye geriledi. Tarım sektörünün her geçen gün daha sorunlu hale geldiğinin, verilere de yansıdığını belirten CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, SGK’ya kayıtlı aktif çiftçi (4b) sayısı 465 bin 82 kişi gerilerken Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) göre çiftçi sayısında 700 bin kişilik azalma meydana geldiğini söyledi. Ziraat Odası’nın kayıtlı 4 milyon üye rakamı ele alındığında ise odaya kayıtlı 2 milyon çiftçinin çiftçilikten uzaklaştığının görüldüğüne dikkat çeken Gürer, “Tarım sektöründe yaşanan sorunların bir diğer göstergesi de son on yılda, ülkemizin 3 milyon 205 bin hektar tarım alanının ve 3 milyon 782 bin işlenen tarım alanını kaybetmiş olmasıdır” dedi.

ÇİFTÇİ ÜRETİMİNDEN KOPUYOR

Çiftçi borçlarındaki artma eğilimine değinen Gürer, şöyle devam etti:

“Çiftçilerin 2002 yılında 2,4 milyar TL olan borçları, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun 2021 yılı Şubat ayı raporuna göre 137 milyar TL’ye, Nisan ayında 142 milyar TL’ye, Temmuz ayında ise 147 milyar TL’ye kadar çıktı. Bu rakam, çiftçilerin sadece bankalara olan borçlarının yansıtıyor. Tarım Kredi Kooperatifine olanların yanı sıra diğer borçlar da eklendiğinde çiftçinin borcu toplam 180 milyar TL’yi buluyor.”

Sigortalı çiftçi sayısının azalmasının en önemli nedeninin ödeme güçlüğü olduğunu söyleyen Gürer, “Her geçen gün tarımsal girdilere zam üstüne zam geliyor. Gübre fiyatlarında yaşanan artış bunun somut örneği, çiftçi zamlara yetişemez durumda. Sonuç, geçen yıl patates, bu yıl soğan üreticisi ürünü maliyetine dahi satamadı, satamıyor. Hatta tarlada bırakıp maliyeti kurtarmadığından toplatamıyor” diye konuştu.