Çiftçiler Ulus’ta buluşacak; MDD Hareketi Çiftçi Bürosundan eyleme destek açıklaması

Çiftçiler Ulus’ta buluşacak; MDD Hareketi Çiftçi Bürosundan eyleme destek açıklaması
Çiftçiler yarın önlem paketinin açıklanması talebiyle, Ankara Ulus meydanında buluşuyor. 81 ilden on binlerce çiftçinin bir araya gelmesi beklenen eylemde çiftçiler taleplerini açıklayacak. Milli Demokratik Devrim Hareketi Merkez Köylü Bürosu eyleme destek verdiklerini açıklayarak çiftçilerin sorunlarının çözümü için yapılaması gerekenleri açıkladı.

Türkiye Çiftçiler Birliği ve Tarım Kredi Kooperatifi Mağdurları Platformu üyeleri, yarın Ankara Ulus Meydanı’nda, tarım sorunlarına çözüm isteyecek. Çanakkale Üretim Pazarlama Kooperatifi Başkanı ve Platform sözcüsü Halil Kaya yaptığı açıklamada, 81 ilden on binlerce çiftçinin sözcülüğünü yaptığını belirterek, tarımda yaşanan sorunları ve çiftçinin sorunlarını, Türkiye’ye anlatmak için yarın (6 Ekim) Ankara’da buluşacaklarını açıkladı. “Bugün birlik zamanı, dertlerimizi anlatacağımız gün olacak” diyen Kaya, hükümete acilen önlem paketi açıklaması çağrısı yaptı.

Üreticilerin, borç ve maliyetlerin altından artık kalkamadığını ifade eden Kaya, “Böyle devam ederse üretemeyiz.” dedi.

Kaya, 81 ildeki tüm çiftçilere de seslenerek, “Bu gidişe dur demenin vakti geldi. Tüm arkadaşlarımızı yarın Ulus Meydanı’na bekliyoruz.” diye konuştu.

HERKES ÇİFTÇİNİN HAKLI OLDUĞUNU BİLİYOR

Haber2021’e konuşan Çiftçi Platformu başkanı Ömer Sarı, “Şu anda Ankara’dayım. Bir hafta içinde 4 kez geldim. Siyasi parti yetkileri ile Tarım komisyonu üyeleriyle, Cumhurbaşkanı danışmanlarıyla, Meclis Başkanımızla ayrı ayrı görüşmeler yaptık. Hepsi de mağdur olduğumuzu ve taleplerimizin yerinde olduğunu kabul ediyorlar. Tarım Bakanı Yardımcısı Sayın Fatih Metin taleplerimizi hiç değiştirmeden önerge olarak meclise sunacaklarının sözünü verdi. Beklentilerin karşılanmasını bekliyoruz” dedi.

Ulus’ta yapılacak çiftçi buluşması ile ilgili de bilgi veren Sarı, “Türk çiftçisinin birlik olma zamanı. Haklı taleplerimizin yerine getirilmesi için birlik olmamız şart. Birleşeceğiz ve kazanacağız. Çitçi arkadaşlarıma çağrım budur.” ifadelerini kullandı.

MDD HAREKETİ KÖYLÜ BÜROSUNDAN ÇİFTÇİLERE DESTEK

Milli Demokratik Devrim Hareketi Merkez Köylü Bürosu da Ankara’da toplanacak çiftçilere destek açıklaması yaptı.

MDD Hareketi Çiftçi Bürosundan yapılan açıklamada şunlara yer verildi. “Çiftçilerimizin yanındayız ve haklı taleplerini destekliyoruz. Tarımsal yapının köklü çözümü çiftçilerimizin de belirttiği gibi yerel üretimden geçiyor. Yerel üretim esastır. Emperyalistlerin dayattığı işbirlikçi iktidarların yıllardır uyguladığı ‘üretme tüket’ politikalarını bir an önce terk etmektir. Gerçek vatanseverlik yerel üretimin önündeki bütün engelleri kaldırmaktır.

Birincisi; AB, Dünya Ticaret Örgütü ve İMF ile yapılan ve üretimi kısıtlayan tüm anlaşmaların yırtılıp atılması gerekiyor.

İkincisi; Gümrükleri sıfırladık. Çiftçimiz ne üretiyorsa dışardan aldık. Pancar ve tütün başta olmak üzere üretime kota uyguladık. Türk çiftçisinden esirgediğimiz kaynakları yabancı ülke çiftçilerine aktardık. Kotaların kaldırılması ve üretimin canlandırılması tek çözüm.

MDD İktidarında; Tarım yeniden destekleme kapsamına alınacak. Suyun başını haramiler değil, üretenler tutacak. Türkiye’yi  ABD ve AB’nin  “açık pazarı” haline getiren Gümrük Birliği Anlaşması yırtılıp atılacak.

Tarımda planlama yeniden hayata geçirilecek. Üretimi kısıtlayan tüm kotalar kaldırılacak. Çiftçimizin ürettiğine değer fiyatından alım garantisi verilecek.

Özelleştirmeyle çarçur edilen ve yağmalanan tarımsal KİT’ler yeniden kamulaştırılacak. Günümüz koşullarına ve ihtiyaca göre teknolojileri  yenilenerek  toplumun hizmetine sunulacaktır.”