Çin kripto paralarla ilgili tüm işlemleri yasakladı

Çin kripto paralarla ilgili tüm işlemleri yasakladı
Çin Merkez Bankası, kripto paralarla ilgili tüm işlemlerin yasak olduğunu ve ülke dışından sunulan hizmetlerin de üzerine gidileceğini duyurdu. Haberin ardından Bitcoin yaklaşık yüzde 5 düşüşle 42 bin dolara kadar geriledi.

Bloomberg'in haberine göre, Çin Merkez Bankası web sitesinden yaptığı açıklamada kripto paralarla ilgili tüm işlemlerin yasaklandığını, kripto paralarla ilgili yasa dışı finansal aktivitelerin cezalandırılacağını bildirdi.

Haberin ardından kripto paralarda sert değer kaybı görüldü. Bitcoin’in değeri 45 bin dolardan 42 bin dolara indi.

Düşüş Ether’de yüzde 8’i, Ripple’da yüzde 7’yi geçti.

ÜLKE DIŞINDAN SUNULAN HİZMETLERE DE YASAK

“Bitcoin ve tether dahil kripto paraların hiçbiri fiat (itibari) para değil ve piyasada dolaşamaz” diyen banka kripto paralarla ilişkili tüm işlemlerin yasa dışı olduğunu, buna sınır ötesinden yerleşiklere sunulan hizmetlerin de dahil olduğuna dikkat çekti

Bu açıklamadan sonra Bitcoin’deki düşüş yüzde 5 yaklaşırken, düşüş tüm kripto paralar genelini etkiledi.

Banka, finansal kurumların, ödeme şirketlerinin ve internet platformlarının kripto para işlemi yapmasını da engelleyeceklerini, kripto kaynaklı riskleri izleme faaliyetini güçlendireceklerini dikkat çekti

Diğer taraftan, Çin’in ekonomik planlama ajansı, kripto madenciliğin ülkede kökünü kazımanın karbon hedeflerini yakalamak açısından önemli olduğunu belirtmişti.

Çin, ülkede kripto para madenciliğine de yasak getirmişti.