Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan 24 saat içinde iki farklı Taliban açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan 24 saat içinde iki farklı Taliban açıklaması
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, KKTC ziyareti öncesi yaptığı açıklamada Taliban'a seslenerek, "Taliban'ın adeta bir işgal hareketini devam ettirmesi doğru bir yaklaşım değildir" ifadelerini kullandı. Erdoğan, KKTC’de bayram namazının ardından yaptığı açıklamada ise “Türkiye'nin Taliban'ın inancıyla alakalı ters bir yanı yok" şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 24 saat içinde iki farklı Taliban açıklaması yapması dikkat çekti. KKTC ziyareti öncesinde havaalanında açıklamalarda bulunan Erdoğan, “Taliban’ın yaklaşımı bir Müslümanın bir başka Müslüman’a yaklaşımı değildir. Burada Taliban'ın adeta bir işgal hareketini devam ettirmesi doğru bir yaklaşım değildir. Biz buradan Taliban'a sesleniyoruz. Kardeşlerinin topraklarını işgal etmeyi bırakması lazım. Bir an önce böylece Afganistan'da barışın egemen olduğunu göstermemiz lazım” şeklinde konuştu.

Erdoğan KKTC’de bayram namazının ardından yaptığı açıklamada ise, Türkiye’nin Taliban inancıyla ters düşmediğini iddia etti. Erdoğan, “Nasıl ki Amerika’yla bazı görüşmeleri Taliban yaptıysa, herhalde Taliban bu görüşmeleri Türkiye’yle çok daha rahat yapması lazım. Çünkü Türkiye, onun inancıyla alakalı ters bir yanı yok. Ters bir yanı olmadığı için de onlarla bu konuları daha iyi görüşeceğimize, anlaşabileceğimize ihtimal veriyorum” ifadelerini kullandı.