Davutoğlu'ndan Kürt devletine yeşil ışık!

Davutoğlu'ndan Kürt devletine yeşil ışık!
Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu Rudaw'a verdiği röportajda Suriyelilerin Kürtler için federasyon kararı alması halinde Türkiye’nin buna saygı göstermesi gerektiğini savundu.

Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu Barzanilerin kanalı Rudaw'a verdiği röportajda dikkat çeken mesajlar verdi. 

Suriyelilerin Kürtler için federasyon kararı alması halinde Türkiye’nin buna saygı göstermesi gerektiğini savunan Davutoğlu, "Suriye sisteminin nasıl olacağını ancak Suriyeliler karar verir" dedi.

Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu Barzanilerin kanalı Rudaw'a röportaj verirken, dikkat çeken sözler söyledi. 

Suriyelilerin Kürtler için federasyon kararı alması halinde Türkiye’nin buna saygı göstermesi gerektiğini savunan Davutoğlu, "Suriye sisteminin nasıl olacağını ancak Suriyeliler karar verir" ifadesini kullandı.

Rudaw'ın yayınladığı haberine göre Davutoğlu, Diyarbakır’a büyük önem verdiğini belirterek, “Amed” ismini de memnuniyetle kullanabileceğini ifade etti.

Parti olarak Kürtçe eğitim ve öğretim hakkını savunduklarını ve başbakanlığı döneminde çözüm sürecini sonuna kadar savunduğunu anlatan Davutoğlu, iktidara geldikleri taktirde yeni bir süreç başlatacaklarını belirtti.

“Kürdistan Bölgesi ile ilişkiler benim dönemimde gelişti” diyen Davutoğlu, Türkiye'nin mevcut durumda Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne karşı duruşunu eleştirdi.