Dört büyüklere borç yapılandırması gündemde

Dört büyüklere borç yapılandırması gündemde
Spor yasası için çalışmalar hızlandı. Çalışmada kulüplerin eski borçlarının yapılandırılmasının yasa çalışmasına eklenmesi gündeme geldi.

Meclis’in ekimde açılışı ile öncelikli konular arasına spor yasası ile ilgili konunun getirilmesi için, AK Parti çalışmaları başlattı. Son yapılan bu toplantıda Fenerbahçe, Beşiktaş, Galatasaray ve Trabzonspor başta olmak üzere kulüplerin eski borçlarının tekrar yapılandırılmasının yasa çalışmasına eklenmesi gündeme taşındı.

Hürriyet'de yer alan haberde, AK Partinin kurmayların Meclis’te spor yasası çalışması için, geçen hafta bir araya geldiği yönünde. Banka temsilcilerinin katıldığı toplantıda kulüplerin borçlarının yapılandırılması ele alındı.

Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan bildirimde 31 Mayıs 2021 itibarıyla 4 kulübün toplam borcunun 17 milyar lira olduğu bildirilmişti. Daha önce yapılan yapılandırmada, kulüplerin toplam finansal borçlarının iki yılı ödemesiz olmak dokuz yılda ödenmesi planlanmıştı.

Diğer tarafta ise, toplantıda Türkiye’de kulüplerin gelirlerinin yüzde 70-80 civarının yayıncı kuruluştan geldiği, kalan yüzde 20’nin de forma satışı, bilet satışı gibi gelirlerden oluştuğu gündeme taşındı. Türkiye’de kulüplerin yabancı yayın kuruluşlarından gelen gelirlerinin yüzde 50-60 civarına indirilmesi gerektiği savunulan toplantıda, bu kapsamda kulüplerin kendi gelirlerini artırılması, giderlerini düşürmesi gerektiği bildirildi.

Avrupa’da olduğu gibi kulüpler daha çok forma, bilet ve Kulüp amblemli ürünler satarak, gelirini yükseltecek. Anadolu kulüplerinde gelirin yaklaşık yüzde 100’ünün yayıncı kuruluştan geldiği, bu miktarın düşürülmesi gerektiğine de toplantıda dikkat çekildi.

KULÜPLER GENÇLEŞECEK

Yasa çalışmasına göre, kulüpler gençleşecek, altyapıdan daha fazla oyuncu çıkaracak. Kulüp yöneticileri kendi dönemlerindeki borçlarından sorumlu olacak. Kulüplerin borçlandırılmasına sınırlama konulacak.

Hem spor kulüp yöneticilerinin, hem de futbolcuların transfer sözleşmeleri yeniden hazırlanacak. Görüşmeleri devam eden yasa çalışması sunuma hazır olduktan sonra, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a aktarılacak.