Dünya Haberleri

Kazakistan: Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü barış güçleri, ülkemizden tamamen çekildi

Kazakistan Savunma Bakanlığı yetkilileri, Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) barış güçlerinin, ülkeden tamamıyla geri çekildiklerini, Kazakistan topraklarında yabancı ülkelerin askerlerinin kalmadığını belirtti.

Kremlin: Erdoğan, Kiev’i Minsk anlaşmalarını uygulamaya ikna edebilirse bundan memnuniyet duyarız

Kremlin Sözcüsü Peskov, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Putin ile Ukrayna lideri Zelenskiy’i görüşmeleri için ülkesine davet etmiş olmasına ilişkin, Ankara’nın, Kiev’i Minsk anlaşmalarını uygulamaya teşvik edebilmesi hâlinde bundan sadece memnuniyet duyacaklarını söyledi.

Almanya'da enflasyon 30 yılın zirvesinde

Almanya'da geçen yılın kasım ayında yüzde 5.2 olan yıllık enflasyon, yüksek enerji ve gıda fiyatlarının etkisiyle aralıkta yüzde 5.3'e çıkarak son 30 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Enflasyon, yıllık bazda ise ortalama yüzde 3.1'e çıkarak 1993'ten bu yana en yüksek seviyesini gördü.

Son Rus barış güçleri de Kazakistan'dan ayrıldı

Rusya Savunma Bakanlığı’nın açıklamasına göre, Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) kapsamında Kazakistan’a giden Rus barış güçlerinden geri kalanını taşıyan dört uçak Moskova’ya hareket etti.

Almanya'da günlük vaka sayısında yeni rekor

Almanya’da Kovid-19 salgınında son 24 saatte 112 bin 323'le en yüksek günlük vaka sayısı kayıtlara geçti.

Lübnan Merkez Bankası Başkanı'nın bazı varlıkları yolsuzluk soruşturması nedeniyle donduruldu

Lübnan Merkez Bankası Başkanı Riyad Selame'nin mal varlığının bir bölümünün, hakkındaki yolsuzluk soruşturması nedeniyle dondurulmasına karar verildi.

ABD savaş tamtamlar çalıyor: Rusya her an Ukrayna'ya saldırabilir

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesi durumunda bütün seçeneklerin masada olduğunu, her an bir saldırının gerçekleşebileceğini savundu.

Rusya, İran ve Çin ortak deniz tatbikatı gerçekleştirecek

Rusya, İran ve Çin’in ortak deniz tatbikatı gerçekleştireceği açıklandı. Rus Pasifik Filosu’na ait gemilerden oluşan bir ekip tatbikat için İran’ın Çabahar limanına geldi.

Rusya: İdlib’deki militanlar Tartus ve Lazkiye’ye saldırılar planlıyor

Rusya’nın Suriye’deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi, Suriye yönetiminin verdiği bilgiye göre, İdlib gerilimi azaltma bölgesindeki militanların, Tartus ve Lazkiye limanlarına saldırılar planladığını belirtti.

Ermenistan: Ankara'nın sınırların açılması için yapıcı yaklaşım benimsemesini umuyoruz

Ankara-Erivan ilişkilerinde normalleşme sürecine ilişkin görüşmelerde Ermenistan’ın özel temsilcisi olarak görev alan Ermenistan Parlamentosu Başkan Yardımcısı Rubinyan, Ermenistan’ın Türkiye ile sınırın mümkün olan en kısa sürede açılması konusunda kapsamlı müzakerelere başlamak istediğini belirtti.

Çin Dışişleri: Batı Asya halklarının bölgenin efendisi olduğuna inanıyoruz

Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, ülkesinin, Amerika Birleşik Devletleri’nin Batı Asya’da bıraktığı güç boşluğunu doldurmak gibi bir niyetinin olmadığını söyledi. Vang Yi, "Biz Batı Asya halklarının bölgenin efendisi olduğuna inanıyoruz" dedi.

ABD’li yetkili, Barzani ile Türkiye’yi bölen harita önünde poz verdi

ABD Uluslararası Din Özgürlüğü Komisyonu Başkan Yardımcısı Nadine Maenza, Mesut Barzani ile birlikte Türkiye’yi parçalanmış gösteren 1794 Londra basımlı harita önünde poz verdi.

Endonezya’nın başkenti değişiyor: Yeni adı 'Nusantara'

Endonezya, Cava Adası’ndaki Jakarta’dan Borneo Adası’ndaki Doğu Kalimantan eyaletine taşıyacağı başkentine "Nusantara" adını verecek.

Yunanistan Başbakanı Miçotakis'ten tehditkar sözler: Türkiye'ye karşı yaptırım listesi hazırladık

Yunan Başbakan Kiryakos Miçotakis, Türkiye'nin Güney Kıbrıs ve Yunanistan'a karşı saldırgan bir tutuma geçmesi durumunda alacakları önlemlerle ilgili bir liste oluşturduklarını söyledi.

Kuzey Kore'den taktik güdümlü füze testi

Kuzey Kore tarafından dün gerçekleştirilen denemelerde 'taktik güdümlü füzelerin' test edildiği bildirildi.

Gazprom, Çin’e ihracatını artırıyor

Rus Gazprom şirketi, Çin’e ‘Sibirya’nın Gücü’ boru hattı üzerinden gaz ihracatının Ocak’ın ilk yarısında, geçen yılın aynı dönemine göre 1.5 kat arttığını belirtti.