Dünya Haberleri

Kabil’de savunma bakanın evine bomba yüklü araçla saldırı

Afganistan’ın başkenti Kabil’de Savunma Bakanı Bismillah Mohammadi’nin evinin yakınlarında bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda ilk belirlemelere göre 6 kişi yaralanırken, saldırının hedefindeki Mohammadi'nin sağlık durumunun iyi olduğu aktarıldı.

ABD, 8 ülkeyi 'yüksek riskli' listesine kaydetti.

ABD, 16 ülke ve adayı için salgın nedeniyle "tüm seyahatlerden kaçının" diyerek, yüksek riskli ülkeler listesine dahil etti.

Suriye'den PKK'ya ikaz

Astana garantörleri olan Türkiye ve Rusya'nın, Suriye'nin istihbarat yetkililerinin Halep'te görüştüğü bildirildi. HTŞ'nin kontrolündeki İdlib ve PKK'nın işgali altındaki Menbiç'in Şam'a teslim edilmesini içeren toplantı gerçekleştirildiği iddia edildi.

Vuhan'da yeniden koronavirüs görüldü; Tüm vatandaşlara test yapılacak

Çin'de koronavirüsün başlangıç noktası olarak bilinen Vuhan kentinde 1 yılı aşkın bir süre sonra yeniden vakaların görülmesinin ardından tüm vatandaşlara test yapılması kararı alındı.

Rus Dışişleri: Afganistan’dan uyuşturucu kaçakçılığı arttı

Rusya Dışişleri Bakanlığı Yeni Tehlike ve Tehditler Dairesi Başkanı Vladimir Tarabrin, güney güzergahında Afganistan’dan Rusya’ya uyuşturucu kaçakçılığında bir artış gözlendiğini ifade etti.

ABD’den Rusya’nın Karadeniz’deki karasularını ihlal etme tehdidi

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Bakan Yardımcısı George Kent, İngiliz Defender savaş gemisinin Kırım karasularında yaptığını ABD’nin onlarca yıldır yaptığını ve yapmaya devam edeceğini belirtti.

Tunus Cumhurbaşkanı Said, 2 bakanı daha görevden aldı

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, Ekonomi ve Yatırımı Destekleme ile İletişim Teknolojileri bakanlarını azletti.

Taliban’dan cezaevine saldırı girişimi

Taliban, Afganistan’ın Helmend Vilayeti'nin yönetim merkezi olan Leşkergah şehrindeki cezaevini kontrol almaya çalıştı. Hükümet ordusu saldırıyı püskürtmeyi başardı.

ABD'den Rusya'ya yeni yaptırım tehdidi

ABD Federal Ticaret Komisyonu, ABD yönetiminin Rusya’ya yönelik yeni yaptırımlar getirerek karbon çelik tedarikini zorlaştıracağını belirtti.

ABD Pasifik okyanusunda Asya'yı kuşatma tatbikatı düzenliyor

ABD Defender Europe tatbikatının ardından, Güney Çin Denizi ve Pasifik Okyanusu'nda tatbikatlar yürütüyor. Çin ise Rusya ile başlatacağı tatbikatla karşılık vermeye hazırlanıyor.

ABD, 24 Rus diplomatı sınır dışı etti

Rusya’nın ABD Büyükelçisi Anatoliy Antonov, ABD yönetiminden, 3 Eylül’e kadar ülkeden gitmesi gereken 24 Rus diplomatın listesini aldıklarını belirtti.

Eski ABD'li komutan Petraeus'dan Afganistan'da içsavaş uyarısı

Afganistan'ı Taliban'ın insafına terk eden Biden yönetimi, sadece ABD hükümeti ve ordusu için değil, ABD'li projeler, STK'ler ve medya kuruluşları için çalışan Afganları da sığınmacı kabul edeceğini açıkladı. Eski ABD'li komutan Petraeus, ise 'Taliban'ın galip çıkacağı 1990'lardaki gibi kanlı ve vahşi içsavaş' uyarısı yaptı.

Bild: Almanya, Taliban'la gizli görüşme yaptı

Cumartesi günü Alman hükümet yetkililerinin Katar'ın başkenti Doha'da Taliban temsilcileriyle gizli bir görüşme yaptığı belirtildi.

Azerbaycan: Ermenistan ordusu Nahcivan’daki bir yerleşime ateş açtı

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan ordusunun sınır bölgesinde Nahcivan’daki bir yerleşimde mevzilenen Azerbaycanlı askerlere hafif silahlarla ateş açtığını bildirdi.

Rus ordusu, Afganistan sınırındaki tatbikat için asker ve teçhizat sayısını arttırdı

Rusya, Tacikistan-Afganistan sınırındaki tatbikata katılacak askerlerinin sayısını 1800'e, askeri ve özel teçhizat miktarını ise iki katına çıkardı.

Çin’deki sel felaketinde hayatını kaybedenlerin sayısı 300'ü aştı

Çin’in Henan eyaletinde şiddetli yağışların yol açtığı sellerde hayatını kaybedenlerin sayısı 302'ye yükseldi.