Dünya Haberleri

Çin'den Avustralya'ya uyarı: 'Sonuçlarına katlanırsınız'

Xisha Adaları hava sahasının ihlal edildiğini açıklayan Çin Savunma Bakanlığı, Avustralya'yı uyardı.

Euro Bölgesi'nde yeni enflasyon rekoru

Euro kullanan 19 AB ülkesinde enflasyon haziranda yüzde 8.6'ya çıkarak yeni bir rekor kırdı. Mayıs ayında enflasyon oranı yüzde 8.1'di.

Ülkesiyle gurur duyan ABD'lilerin oranı yüzde 39'a düştü

Fox News tarafından gerçekleştirilen kamuoyu yoklamasında, ülkesiyle gurur duyan ABD vatandaşlarının oranının 2017'deki yüzde 51'den, bu yıl yüzde 39'a düştüğü ortaya çıktı.

İsveç'ten 'iade' açıklaması: Kararı bağımsız yargı verir

Türkiye, Finlandiya ve İsveç arasında varılan mutabakatın üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "İsveç 73 teröristi iade etme sözü verdi" yönündeki açıklamasına dair değerlendirmelerde bulunan İsveç Adalet Bakanı Morgan Johansson, her türlü kararın “bağımsız mahkemeler” tarafından verileceğini vurguladı.

ABD, Avrupa'ya askeri yığınağı artıracak

ABD Savunma Bakanlığı başta Polonya, Romanya ve Baltık ülkeleri olmak üzere Avrupa’daki birçok ülkeye yeni kalıcı konuşlandırmalar yapılacağını açıkladı.

Rusya’da pandemi nedeniyle getirilen tüm kısıtlamalar kaldırıldı

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Kurumu (Rospotrebnadzor) ülkede koronavirüs pandemisi nedeniyle getirilen tüm kısıtlamaları kaldırdı.

Yunanistan: Türkiye'nin terörizm konusunda haklı gerekçeleri var

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Türkiye'nin terörizm konusunda haklı gerekçeleri olduğunu kaydetti.

Rusya Devlet Başkanı Putin: Batı kendini tuzağa düşürdü

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, kolektif Batı’nın küresel egemenliğini zayıflatan eğilimleri öngöremediği için kendini tuzağa düşürdüğünü belirtti.

Ukraynalı sığınmacıların iş aradığı Almanya'da işsizlik oranında büyük artış

Almanya'da iş ve işçi bulma kurumunun haziran ayı için 'Ukraynalı sığınmacıların kaydolması nedeniyle işsizlikte keskin artış' başlıklı açıklamasında, "Zira Ukraynalı sığınmacılar artık iş merkezlerinde kaydediliyor ve böylece işgücü piyasası istatistiklerinde görünür hale geliyor" denildi.

Biden: Türkiye'ye F-16 satmalıyız, Kongre'nin onayını alacağımı sanıyorum

NATO'nun Madrid zirvesinin kapanışında basın toplantısı düzenleyen ABD Başkanı Joe Biden, Türkiye'ye F-16 satışına Kongre'nin onayını almak için çalışacağını ve Ukrayna için 800 milyon dolarlık yeni silah yardımı paketinin içeriğini birkaç gün içinde açıklayacağını duyurdu.

Rusya: Polonya, Ukrayna'nın parçalanması senaryoları hazırlıyor

Rusya Dış İstihbarat Servisi Direktörü Narışkin, Polonya’nın Ukrayna'yı parçalama planları üzerinde çalıştığını belirtti.

Finlandiya Cumhurbaşkanı: YPG'ye terör örgütü demedik

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, Türkiye ile imzalanan üçlü memorandumda YPG'den 'terör örgütü' olarak söz edilmediğini belirtti.

Çin Dışişleri'nden, NATO'nun yeni stratejik konseptine tepki: Bize kara çalmaya son verin

Çin Dışişleri Bakanlığı, NATO'nun yeni stratejik konseptine ilişkin değerlendirmede bulunarak "İttifak, Pekin'e kara çalmaya son vermelidir" açıklamasını yaptı.

Parlamento feshedildi: İsrail'de erken seçim yapılacak

İsrail parlamentosu (Knesset) feshedildi. Erken seçimin ise 1 Kasım'da yapılması kararlaştırıldı.

İsveç Merkez Bankası, 2000'den bu yana en sert faiz artırımına gitti

İsveç Merkez Bankası, enflasyonla mücadele için 2000 yılından bu yana en yüksek faiz artışını duyurdu.

Fransa'da enflasyon rekor tazeledi

Euro Bölgesi'nin ikinci en büyük ekonomisi Fransa'da enflasyon, haziran ayında da yükselişini sürdürerek rekor tazeledi.